O POTOVANJU PO OKINAVI:
Okinava je fotogenična, posebna in nedotaknjena, zato smo se odločili, da bomo otok raziskovali z najetimi vozili. Tak način potovanja omogoča dostop do krajev, ki so manj znani in odmaknjeni ter nam omogoči, da se lažje povežemo s tukaj živečimi ljudmi. Na Okinavi, rojstnem kraju karateja, bomo spoznali večno aktivne domačine, ki živijo ikigai in se nenehno družijo. Brez kozarčka awamori, piva Orion, plesanja in prepevanja v njihovem življenju ne gre. Tako bomo ob sončnem zahodu lahko prisluhnili domačemu bendu, kjer najmlajši član šteje 84 let. Skratka, čaka nas potovanje, ki prebudi vseh pet čutov in vabi v iskanje ikigaija.
NAJETI KOMBIJI IN/ALI OSEBNI AVTOMOBILI: Na tem potovanju potujemo z najetimi kombiji ali osebnimi vozili, ki jih vozimo sami. Večja osebna vozila so primerna za 7 oseb s prtljago, manjši osebni avtomobili za 4 osebe. Potrebujemo vsaj 2 voznika z veljavnim vozniškim dovoljenjem in urejenim mednarodnim vozniškim dovoljenjem, ki ga pridobite na AMZS. Pri vožnji se bomo izmenjavali. Vožnja po cestah na Okinavi ni zahtevna, le upoštevati je potrebno levo pravilo vožnje. Večino poti bomo prevozili po urejenih ozkih asfaltnih, včasih tudi makadamskih cestah. Skupaj bomo prevozili okvirno 450 kilometrov.
AKTIVNOST POTOVANJA: Srednja. Povprečne hoje bo za 2 do 4 ure dnevno. Sprehodi tehnično niso zahtevni in po večini potekajo po urejenih poteh. Potovanje je primerno za vsakogar. Glede opreme za pohode priporočamo zaprto obutev, ki ne drsi.
PRTLJAGA: Ob selitvah se bo prtljaga vozila z nami v najetih vozilih. Le za dva dneva/eno noč bodo naši kovčki ostali v hotelu ali v posebnih omaricah, saj jih na otoku 10. in 11. dan potovanja ne bomo potrebovali in bi nas odvečna prtljaga le ovirala. Za ta dva dneva bomo s seboj vzeli le dnevni nahrbtnik/manjšo torbo, kamor bomo spravili potrebne stvari.
PREVOZI: Na Okinavi je zaradi (ne)dostopnosti določenih predelov in znamenitosti ter za boljše doživljanje otoka potrebno najeti avtomobil. A tudi japonski javni prevoz je dobro organiziran in dovolj udoben. Javni prevoz bomo uporabili zgolj ob prihodu, tretji in predzadnji dan. To bodo najverjetneje vlaki ali avtobusi, ne izključujemo tudi uporabe taksija. 10. in 11. dan potovanja bomo uporabili tudi trajekt do otočja Keram in nazaj. Vsi prevozi so vključeni v ceno potovanja.
DOKUMENTI IN VIZUMI:
Za potovanje potrebujemo potni list z veljavnostjo še vsaj 6 mesecev po koncu potovanja. Dolžnost vsakega potnika je, da nam pravočasno zagotovi vse zahtevane dokumente in točne podatke.
Za vstop na Japonsko do 90 dni slovenski državljani vizuma ne potrebujejo.
ZDRAVJE:
Obveznih ali drugih priporočljivih cepljenj za to potovanje ni. Če jemljete kakšna posebna zdravila, jih zadostno količino vzemite s seboj. Več informacij o zdravju dobite na www.zdravinapot.si.
NAMESTITVE IN PREHRANA:
V programu Okinava so izbrane namestitve hoteli ali penzioni lokalne kategorizacije 3* in enkrat penzion (rjokan**) brez lokalne kategorizacije. Gre načeloma za klasične hotele ali apartmaje v večjih mestih, ki so čisti ter urejeni. V sobi/apartmaju je kopalnica. Sobe so praviloma manjše od evropskega standarda.
**Rjokan: je tradicionalni tip japonske namestitve. V teh penzionih se spi na futonih (blazinah na tleh). Sobe so za do 4 oseb. Kopalnice in sanitarije so skupne za več sob. Več o rjokanih si preberite na tej povezavi.
Okinavska hrana je dokaj raznolika. Tradicionalna prehrana temelji na rižu, ribah in ostalih morskih sadežih. Najdete pa tudi široko izbiro različnih rezancev in mesnih jedi. V večini se kombinirajo zelenjava/meso ali zelenjava/ribje jedi. Rezanci so lahko iz bele moke, z jajci ali brez, ajdovi, riževi. Meso je raznoliko: govedina, perutnina in svinjina, a manjše količine kot smo vajeni. Ribe so na voljo vseh oblik, vrst in okusov (škampi, raki, lignji, hobotnice …). Ponudba vegetarijanske hrane je z vsakim letom boljša, saj se najde v vsaki restavraciji kakšna jed s tofujem, ki ustreza vegetarijancem. Najpomembnejša zelenjava je goya ali momordika, kateri skupaj z avtohtonim citrusom pripisujejo vrednost dolgega in zdravega življenja.
So veliki pivci tradicionalnega žganja – awamori in piva. Alkohol dobite na vseh avtomatih s pijačami, prav tako energijske napitke. Voda iz pipe je na otočju sicer pitna, a ima ponekod močan priokus klora. Priporočamo pitje ustekleničene vode. Brezalkoholne pijače so vseh mogočih ter tudi nemogočih okusov, gazirane ali ne. Čaji so različni, od črnega, zelenega do rdečega in belega. Predvsem pa za zdravje domačini priporočajo jasminov čaj.
ELEKTRIČNA NAPETOST IN VTIČNICE:
Na Japonskem je električna napetost 100 V AC. Potrebujete poseben adapter (za vtičnice in napetost), ki ga je najbolje kupiti kar doma. Vtičnice so enake severnoameriškim (tip A in tip B).
Več informacij o vtičnicah in napetosti po svetu lahko dobite na https://www.power-plugs-sockets.com/.
VREME:
Okinava je skorajda celoletna destinacija, odvisna le od pozno poletnega tajfuna. Je območje s subtropskim podnebjem, najboljši termini pa so pomlad ali začetek poletja ter jesen. Temperature so prijetne, z jasnimi do delno oblačnimi dnevi in veliko sončnega obsevanja. Julija, avgusta in septembra nastopi obdobje poletne vlage (do 90%) in tajfuni. Jeseni so dnevi prijetno topli s temperaturo 23-25 °C, noči in jutra bolj sveža s temperaturami 16-19 °C. Celoletna povprečna temperatura je 25 °C, povprečna vlaga 65 %. V jesenskih mesecih je oblačnost bolj prisotna. Kratkotrajni nalivi, ki niso vezani na letni čas, niso izključeni. Temperatura morja je s 25 °C konstantna skorajda vse leto. Temperatura morja se redko spusti pod 23°C, saj ob zahodni obali teče Kurošio ali japonski topli tok. Bolj hladna je lahko vzhodna obala Pacifika, a še vedno s temperaturo morja 21°C.
Več informacij o vremenu na Okinavi dobite na www.wunderground.com.
SKUPINA:
Velikost skupine je med 6 in 15 oseb.
PREDVIDENI STROŠKI NA POTI:
Povprečno 25-35 EUR na osebo na dan (pijača, hrana in drobni izdatki). Doplačila niso všteta v ta znesek.
Ker na Japonskem marsikje neradi sprejemajo tuje kreditne kartice, imejte s seboj gotovino – v japonskih jenih (JPY). Ker menjava denarja na Japonskem lahko traja precej časa, jih vsaj za nekaj prvih dni potovanja naročite v naših bankah.