POTOVANJE PO MANGISTAU:
Mangistau je zelo odročen predel Kazahstana. Z izjemo nekaj mest, večjih naselbin tam ni. Razdalje med kraji so precejšnje in asfaltirana cesta se konča pri zadnji vasi pred vstopom v narodni park Ustyurt. Temu primerna je tudi dostopnost do telefonskega omrežja in interneta. Na poti bo možno polnjenje fotoaparatov in telefonov. Določeni predeli so pod posebno zaščito, zato hotelskih namestitev ter druge infrastrukture izven mest ni.
Prevozi po Mangistau: vozili nas bodo izkušeni, lokalni vozniki, poznavalci oddaljenih predelov narodnega parka. Prevažali se bomo s terenskimi vozili. Nekatere ceste so asfaltirane, večina pa makadamskih.
NAMESTITVE:
Hoteli v Kazahstanu so preprosti in čisti, lokalne kategorizacije 3-4*. Dve noči prespimo v hotelih, 6 noči kampiramo v šotorih in eno noč prespimo v osrednjeazijskih jurtah. Na kampiranju bo poskrbljeno za mize, stole, šotore, podloge in odeje (1 šotor na osebo). Za kampiranje potrebujemo le spalno vrečo, ki zdrži do 0 stopinj Celzija. Po želji lahko s seboj vzamete tudi vzglavnik.
Stranišča na poti so v večji meri improvizirana oz. jih ni. Na kampiranjih bo poskrbljeno za prenosni šotor-stranišče in šotorski tuš.
PREHRANA:
Na splošno hrana v Kazahstanu vsebuje veliko mesa in mlečnih izdelkov. Pri zelenjavi bo nekaj manj izbire, kot ste jo vajeni doma. Popularni sta ruska solata in boršč. Vegetarijanci lahko pričakujejo nekoliko manjšo izbiro, a lačni ne bodo. Priporočamo vam pitje ustekleničene vode. V ceno potovanja je vključen 1 liter vode na dan.
Na potovanju so vključeni zajtrki in večino dni tudi piknik kosilo in večerja (po programu). Za vse obroke na kampiranju bo skrbela lokalna ekipa s kuharjem in njegovimi pomočniki.
ZDRAVJE:
Obveznih ali priporočljivih cepljenj za to potovanje ni. Za vse, ki potujete v Kazahstan iz države z rumeno mrzlico, se je potrebno obvezno cepiti. Če jemljete kakšna posebna zdravila, jih zadostno količino vzemite s seboj. Več informacij o zdravju dobite na www.zdravinapot.si.
AKTIVNOST:
Razdalje med posameznimi znamenitostmi bomo premagovali s terenskimi vozili. Posebne fizične priprave niso potrebne. Nekateri dnevi vključujejo krajše pohode ali vzpone na manjše vzpetine.
OBLAČILA IN OBUTEV:
S seboj vzemite oblačila tako za vroče dni kot za hladnejše noči, da se boste lahko po potrebi »čebulno« oblačili. Temperaturni razpon je velik. Obutev naj bo predvsem udobna. Priporočamo lažjo pohodno obutev ali superge.
VREME:
Kljub velikosti dežele ima Kazahstan tipično suho celinsko podnebje, z vročimi poletji in zelo mrzlimi zimami. Najlepši čas potovanja v Kazahstan je obdobje med majem in septembrom. V tem obdobju prevladuje sušno obdobje. Dnevne temperature gibljejo med 25 in 35 °C. Ponoči se temperature spustijo do 18 °C, v višjih predelih lahko tudi nižje. Več informacij o vremenu v Kazahstanu dobite na www.accuweather.com.
ELEKTRIČNA NAPETOST IN INTERNET:
V Kazahstanu je napetost 220 V. Večina vtičnic je enaka našim. Dostop do telefonskega omrežja in interneta bo močno omejen. Na poti bo možno (omejeno) polnjenje fotoaparatov in telefonov. Priporočamo uporabo baterij (power bank).
SKUPINA IN EKIPA:
Velikost skupine je med 8 in 18 oseb. Ekipo na potovanju sestavljajo slovenski vodja poti, lokalni vodniki in vozniki.
PREDVIDENI STROŠKI NA POTI:
Povprečno 100 EUR na osebo na potovanje (pijača, hrana in drobni izdatki). Doplačila in napitnine niso všteta v ta znesek.