POTOVANJE PO MONGOLIJI:
Aktivnost potovanja po Mongoliji: Srednja. Aktivnosti so vezane na sprehode in oglede v mestih in vaseh. Daljše vožnje so del velike dežele kot je Mongolija. Vožnje po kolovoznih poteh Mongolije zahtevajo večjo vztrajnost. Kljub temu, da bomo obiskali kar nekaj dobro razvitih turističnih središč, so poti do le-teh precej slabe. Kljub temu nas čaka malo zelo dolgih voženj (cca 10 ur). Za vse vožnje, krajše in daljše, so predvideni tudi vmesni postanki. Glavnino poti nas bodo vozili izkušeni vozniki, ki so navajeni lokalnih cest in tamkajšnjih razmer. Prevažali se bomo s terenskimi ruskimi kombiji, ki so primerni za 6 oseb. Predstavljajo tudi bolj udobno obliko prevoza, saj je v njih več prostora za noge, kot pa v manjših terenskih vozilih.
Hoja bo predstavljala dokaj enostavne vzpone na vulkan, hribe in sipine. Predlagani sprehodi in vzponi v okolici nočitev bodo sproščujoči in nenaporni. Vsak sprehod je po želji.
Jahanje konjev: kondicijsko jahanje konjev ni naporno. Lahko pa se pojavijo rahle bolečine v stegenskih mišicah ali otopela zadnjo plat. Med ježami so predvideni postanki, zaradi razgibanega terena pa nekajkrat tudi sprehod s konjem. Edini dostop do ljudstva Tsataan je možen s konji (peš ali z avtomobili ni možno zaradi številnih barij in močvirij). Predvidena dnevna ježa pomeni normalno jahanje, ne galopiranje. Mongolski konji so prijazni in zelo vodljivi, tako da so primerni tudi za čiste začetnike.
DOKUMENTI IN VIZUMI:
Za to potovanje potrebujemo potni list z veljavnostjo še vsaj 6 mesecev po koncu potovanja. Dolžnost vsakega potnika je, da nam pravočasno zagotovi vse prave dokumente in točne podatke ter tudi vizum, v kolikor si ga potnik ureja sam.
MONGOLSKI VIZUM:Slovenski in hrvaški državljani za bivanje do 30 dni v Mongoliji vizuma ne potrebujejo.
ZDRAVJE:
Obveznih ali priporočljivih cepljenj za to potovanje ni. Če jemljete kakšna posebna zdravila, jih zadostno količino vzemite s seboj. Več informacij o zdravju dobite na www.zdravinapot.si.
VARNOST:
Mongolija je za turiste varna dežela, s prijaznimi prebivalci. Ves čas potovanja bodo poleg vodje poti z vami tudi lokalni vodnik in vozniki.
NAMESTITVE:
Hotel v Ulan Batorju je preprost in čist lokalne kategorizacije 2-3*.
Geri, ki jih uporabljamo na našem potovanju po Mongoliji, so tradicionalni, preprosti in čisti, vsi s po 6 ležišči. V vsakem geru so preproste postelje, z odejo in vzglavnikom. Nekateri organizirani kampi z geri imajo na voljo tudi tuš ali dva s toplo vodo.
Šotorjenje: za šotore in podloge bo poskrbljeno. Šotorjenje je izven urejenih kampov. Šotori so primerni za dve osebi. Za šotorjenje obvezno potrebujemo spalno vrečo do 0 °C.
PREHRANA:
Mongolska kuhinja je enostavna, a zelo okusna. Kuharji so pravi mojstri, saj iz nekaj skromnih sestavin pripravijo odlične jedi. Večino jedi sestavlja obvezno meso, ki je praviloma jagnjetina ali govedina. Nekaj malega je zelenjave, predvsem korenje, zelje, krompir in paradižnik. Za vegetarijance ne najbolj prijazna dežela, vendar se najeti kuharji na poti odlično znajdejo v kuhi, kjer obvezna sestavina ni meso. Sadje se dobi v supermarketih, je pa cena kar precej visoka. V Ulan Batorju na voljo številne korejske, japonske, indijske in ostale azijske restavracije.
Naše najljubše jedi so: tipična mongolska hitra hrana hoshuur ali ocvtki iz testa z mesnim nadevom, buuz ali dušeni mesni cmoki polnega sočnega okusa, khorkhog ali mongolski žar (meso in zelenjava pečena z vročimi kamni) in tsuivan ali praženi rezanci z mesom in zelenjavo.
Od vseh neizrazitih mlečnih sladic nam najbolj tekne tipičen nomadski prigrizek imenovan boortsog. To so neke vrste flancati brez jajc, namesto teh uporabijo domači jogurt. In seveda jakov jogurt s sveže nabranimi borovnicami, ki je na voljo samo v poletnem času v posameznih regijah. Ne moremo mimo okusne čokolade znamke Golden Gobi, ki zadostuje za vse majhne sladke razvade in obstaja v čudovitih različicah ter je polnega okusa kakavovih delcev.
Pijača dobrodošlice je slan mlečni čaj neizrazitega okusa. Blagi črni čaj je pogosta pijača, ki se pije brez sladkorja. Poleti je na voljo nacionalna pijača airag, gre za fermentirano kobilje mleko zanimivega kiselkastega okusa in zbadajočimi mehurčki. Za tiste, ki želijo sklepat dolgoročna prijateljstva z nomadi sta obvezna vodka ali pivo. V supermarketih in nekaterih restavracijah so na voljo tudi domači sadni sokovi.
OBLAČILA IN OBUTEV:
Pri izbiri oblačil imejte v mislih poletne temperature čez dan, hladne večere in zelo hladna jutra. Predlagamo udobna oblačila, dolge hlače ali krila, kak kos kratkih hlač (ne prekratkih) in nekaj majic s kratkimi rokavi. S sabo vzemite več toplejših kosov, morda tudi debelejšo vetrovko/tanko bundo.
Obutev naj bo predvsem udobna. Za pohajkovanja po mestih in podeželju vam bodo najbolj prav prišli športni sandali z dobrim podplatom. Športne copate ali lahke pohodne čevlje pa priporočamo za stepske sprehode/pohode.
VREME:
Podnebje Mongolije je izrazito celinsko in zaradi obsežnosti lokalno izredno spremenljivo. Velikokrat lahko v enem dnevu izkusite vse letne čase, tudi v poletnih mesecih. Mongolija leži v Osrednji Aziji, daleč stran od morja, obkrožena z visokimi gorami, kar pripomorejo k temu, da tu prevladuje suha klima. Značilne so ekstremne temperaturne razlike med dnevom in nočjo in tudi med soncem in senco.
Pokrajina Mongolije se spreminja, od puščave Gobi na jugu do hladnih in gorskih regij na severu in zahodu. Je visoka, hladna in vetrovna. Ima dolge, mrzle zime s povprečno temperaturo -30°C in kratka poletja, v katerih pade večina njenih letnih padavin. Poletne temperature v večjih mestih presežejo 30 °C, v puščavi Gobi tudi 40 °C. V mestih je večja vlažnost zraka, kot v ostalih predelih. Izrazito suha poletja so v regiji Gobi.
Mongolija je znana kot »dežela modrega neba« in ima v povprečju 250 sončnih dni na leto. V poletnih mesecih se pogosto po nebu podijo puhasti oblaki, ki se zelo hitro spremenijo v lokalne nevihte in neurja, a so praviloma kratkotrajnega značaja.
V zimskem času je celotna Mongolija pod vplivom sibirskega anticiklona. Iz Sibirije prihaja veliko hladnega zraka, ki povzroča zelo nizke temperature. Več informacij o vremenu v Mongoliji najdete lahko na www.wunderground.com.
ELEKTRIČNA NAPETOST IN INTERNET:
V Mongoliji je napetost 220 V. Vtičnice so enake našim.
Polnjenje telefonov in fotoaparatov bo precej omejeno. S seboj imejte dovolj rezervnih baterij in/ali prenosne baterije (power bank).
Internet je na voljo v večjih mestih in v hotelu.
SKUPINA IN EKIPA:
Velikost skupine je med 6 in 16 oseb. Ekipo na potovanju sestavljajo slovenski vodja poti, lokalni vodniki in vozniki.
PREDVIDENI STROŠKI NA POTI:
Povprečno 250 EUR na osebo na potovanje (pijača, hrana in drobni izdatki). Napitnine in doplačila niso vštete v ta znesek.