POTOVANJE PO KITAJSKI:
Potovanje po Kitajski ne zahteva veliko fizičnih priprav. Pešačenje bo sicer predstavljalo velik del spoznavanja dežele, kljub temu pa bodo fizični napori v mejah normale. Na Kitajskem se velike razdalje najlažje in najudobneje premaguje z nočnimi ali hitrimi vlaki ter notranjimi leti. Kitajska je zares ogromna dežela in ponuja veliko raznolikosti. V nekaj dneh se bomo vživeli v njen ritem in se ji prepustili. Dneve bomo začenjali zgodaj, da jih bomo lahko do dobra izkoristili za oglede, vzeli pa si bomo tudi čas za počitek ko bo najbolj vroče, si privoščili kitajski čaj in opazovali utrip okoli nas, da si ustvarimo svojo sliko tega neznanega predela Kitajske. Razdalje na potovanju po Kitajski, bomo premagovali z različnimi prevoznimi sredstvi (avtobus/kombi, nočni in dnevni vlak, hitri vlak, notranji leti …).
NAMESTITVE IN PREHRANA:
Hoteli na Kitajskem in v Kazahstanu so preverjeni in čisti, lokalne kategorizacije 3*. Dvakrat bomo nočili na nočnem vlaku (spalniku). Spalniki so tipa »hardsleeper«, odprti kupeji s po šestimi posteljami v enem. Na vlaku je poskrbljeno za vzglavnik, rjuho in odejo.
Kitajska hrana je zelo okusna in pestra. Veliko je novih okusov, veliko lokalnih specialitet na nešteto različnih načinov. Začimbe se razlikujejo glede na posamezne regije. Najbolj pikantno hrano najdemo na jugu dežele. Med vsemi jedmi prevladujeta riž in rezanci. Veliko je tudi zelenjave. Skupaj si bomo privoščili okušanje lokalnih specialitet na tržnicah, lokalnih in ponekod bolj turističnih restavracijah. Na potovanju je vključen zajtrk. Zajtrki bodo v hotelih in večinoma samopostrežni. Hrana bo bolj kitajska (rezanci, riž, zelenjava … ), ponekod z nekaj prilagoditve za tujce. Med pijačami je vsesplošno priljubljen zeleni čaj. Med alkoholnimi pijačami je najbolj dostopno in priljubljeno pivo. Na Kitajskem je v vseh hotelih in restavracijah, tudi na vlaku, brezplačno na voljo prekuhana voda, ki je pitna.
Mize v Kazahstanu so navadno dobro obložene. Na splošno njihova hrana vsebuje veliko mesa in mlečnih izdelkov. Pri zelenjavi bo nekaj manj izbire kot ste jo vajeni doma. Popularni sta ruska solata in boršč. Med pijačami sta najbolj priljubljena zeleni in črni čaj. Seveda bodo na voljo tudi druge brezalkoholne pijače. Med alkoholnimi pijačami pa so najpogostejše vodka, pivo in lokalni konjak.
Vegetarijanci lahko pričakujejo nekoliko manjšo izbiro, a lačni ne bodo.
DOKUMENTI IN VIZUMI:
Za to potovanje potrebujemo potni list z veljavnostjo še vsaj 6 mesecev po koncu potovanja. Dolžnost vsakega potnika je, da nam pravočasno zagotovi vse zahtevane dokumente in pravilne podatke.
KITAJSKI VIZUM: Slovenci za potovanja do 30 dni ne potrebujemo kitajskega vizuma.
VIZUM ZA KAZAHSTAN: Slovenci ne potrebujemo vizuma za Kazahstan.
ZDRAVJE:
Obveznih ali priporočljivih cepljenj za to potovanje ni. Če jemljete kakšna posebna zdravila, jih zadostno količino vzemite s seboj. Več informacij o zdravju dobite na www.zdravinapot.si.
VIŠINA IN VIŠINSKA BOLEZEN:
Potovanje se odvija tudi na višini od 3.100 m do 3.600 m, zato obstaja možnost višinske bolezni. Višino bomo pridobivali počasi, zato večje nevarnosti za višinsko bolezen ni, lahko pa se pojavita npr. glavobol in nespečnost. Priporočamo pitje večjih količin brezalkoholne pijače, najboljše vode (vsaj 2–3 litre na dan). Priporočamo, da se pred samim potovanjem posvetujete z zdravnikom. V primeru večjih težav zaradi višine pomaga samo spust na nižjo višino. Stroške, ki nastanejo zaradi tega, krije potnik sam.
VREME:
Podnebje na Kitajskem je zaradi velikosti zelo raznoliko. Večji del poti se bomo gibali po osrednjem in severozahodnem delu. Najbolj primeren čas potovanja v zahodno Kitajsko so pozno pomladanski, poletni in zgodnje jesenski meseci. Tako kot bo razgibano samo potovanje, bodo razgibana tudi klimatska okolja, po katerih se bomo gibali. Poletje je primeren čas za obisk severozahodne Kitajske. Na območju Taklamakanske puščave je lahko precej vroče, tudi čez 40 °C. Tudi v provinci Gansu se temperature lahko dvignejo precej visoko.
Več informacij o vremenu na Kitajskem dobite na www.wunderground.com.
OBLAČILA IN OBUTEV:
Predeli Kitajske in Kazahstana (po katerem bomo potovali) so sestavljeni iz več različnih etničnih skupin in religij, večinoma pa je muslimanska. Tu veljajo drugačna “nenapisana” pravila obnašanja in oblačenja kot pri nas. V večjih mestih je način oblačenja bolj sproščen, na podeželju pa bolj tradicionalen. Predlagamo, da vaša garderoba vsebuje oblačila, ki zakrivajo ramena in kolena. Pri izbiri garderobe imejte v mislih poletno vreme. Priporočamo oblačila za »čebulno oblačenje«. Za hladnejše večere in jutra vzemite s sabo dovolj toplejših kosov, morda tudi tanjšo vetrovko. Zelo prav prišle tudi majice s kratkimi rokavi. Dame s seboj vzemite tudi večjo ruto ali šal, ki lahko pokrije lase (in dekolte), kadar bo to potrebno (obisk mošej in mavzolejev).
Obutev naj bo predvsem udobna. Za pohajkovanja po mestih vam bodo najbolj prav prišli udobni čevlji ali športni copati, za sprehode/pohode po podeželju pa lahki pohodni čevlji.
Priporočamo zaščito pred soncem (pokrivala, sončna očala, kreme proti soncu). S seboj vzemite tudi kakšen par toplih nogavic, nepremočljivo vetrovko, topel velur in tople hlače.
ELEKTRIČNA NAPETOST, VTIČNICE IN INTERNET:
Na Kitajskem in v Kazahstanu je električna napetost 220 V in večinoma uporabljajo enake vtičnice, kot jih uporabljamo mi. Če se kje zatakne, bomo dobili pretvornik na recepciji hotela. V večjih mestih je delovanje interneta nemoteno, na podeželju pa je lahko omejeno.
Več informacij o vtičnicah in napetosti po svetu lahko dobite na https://www.power-plugs-sockets.com/.