V objemu puščavskih vetrov
TURKMENISTAN
Turkmenistan je zagotovo najmanj poznan izmed vseh -stanov. Prislužil si je naziv osrednjeazijske Severne Koreje. Je precej zaprta in izolirana dežela. Skrivnostna. Širna pokrajina se zdi neskončna. Vizijo modernega in razkošnega Turkmenistana je po razpadu Sovjetske zveze skrojil oče Turkmenov – Turkmenbaši.
Ašgabat – Beli biser puščave
V oazi, sredi puščave, leži glavno mesto Turkmenistanta – Aškabad. V svetu slovi kot futuristično mesto, znano po svoji ekstravagantni arhitekturi, kjer ni prostora za minimalizem. Z razlogom, saj so več ali manj vse zgradbe zgrajene iz belega marmorja, pokrite z zlatom. Velja za največjo marmorno površino na svetu. Guinnessova knjiga rekordov je zabeležila, da na 22 km2 stoji kar 543 marmornih stavb, od tega jih je 170 ob glavni mestni aveniji. In prav beli marmor daje mestu futurističen, na trenutke že skoraj nadrealističen videz.
Darvaza – Vrata v pekel
Krater Darvaza, sredi puščave Karakum, je ena najbolj spektakularnih naravnih znamenitosti v Turkmenistanu. Krater gori že več kot 50 let in ponoči ustvarja mističen prizor.
Merv – Kraljica sveta
Merv je bil nekoč eno največjih mest na svetu in pomembno postajališče na Svilni poti. Nekoč je bilo to mesto, ki se je z lahkoto kosalo z Damaskom, Bagdadom in Kairom. Svoj čas je bila ena najpomembnejših oaz na svilni cesti in pomembna prestolnica kar 2500 let. Danes so ostanki starodavnega Merva pod Unescovo zaščito in ponujajo vpogled v bogato preteklost te regije.
Nokhur – V objemu gorá
Nokhur je gorska vasica v Kopetdagskem gorovju, znana po svoji edinstveni kulturi in tradicijah. Tukajšnji prebivalci verjamejo, da so potomci Aleksandra Velikega, kar se odraža v njihovih značilnih obraznih potezah. Vas je znana tudi po nenavadnem pokopališču, kjer so nagrobniki okrašeni z rogovi kozorogov – simbolom moči in zaščite. Poleg tega je območje obkroženo s čudovito naravo, slapovi in slikovitimi kanjoni.
Akhal Tepe – Čistokrvni otroci puščave
Prav zaradi njih so se Kitajci že v 2. stoletju pred našim štetjem odpravili v nomadsko Osrednjo Azijo, da bi jih le imeli. Visoki, vitki, vročekrvni, prilagodljivi, vzdržljivi in najlepši. Z zlatim sijajem, pravijo. Govorimo o konjih 😊. Ime so dobili po oazi Akhal v osrednjem delu dežele in turkmenskem plemenu Teke. Čistokrvni so doma le še tu, v Turkmenistanu.
Šašliki (kebab) – Na žaru sreče
Ko razmišljamo o velikih svetovnih kuhinjah, na primer francoski, italijanski, japonski ali vietnamski, nam turkmenska kuhinja običajno ne pride na misel. No, če ne drugega, so turkmenski šašliki zagotovo najbolj okusni daleč naokoli.
Puščava Karakum – Črni pesek
Puščave so vseh barv, velikosti, materialov in oblik. Nekaterim se zdijo sila dolgočasne, spet druge pa iz nepojasnjenega razloga vleče tja. Vseprisotna, mogočna in neusmiljena. Poleti žgoča, pozimi ledeno mrzla. Skoraj 80% države zajema puščava vseh vrst in oblik. Kamnita, peščena, ponekod grmičasta. Na videz neuporabna. A pod njo leži zaklad. Ta poganja življenje Turkmenistana.
Kanjon Yangkala – Tam, kjer odmeva tišina
Kanjon Yangkala je ena najbolj spektakularnih naravnih znamenitosti v Turkmenistanu. Tudi tu se je narava izkazala za vrhunsko umetnico. Kanjon je znan po svojih rdečih in belih skalnih formacijah. To območje je davno nazaj prekrivalo globoko in široko odprto morje Tetis. Vode že zdavnaj ni več, čas pa je naredil svoje. Razbrazdana pokrajina, ki sta jo izklesala konstantni veter in redke padavine. Spektakularno!
Turkmenistan je ena najmanj obiskanih držav na svetu. Privablja s skrivnostnostjo in eksotiko. Na prvi pogled se zdi, da je nezanimiv in dolgočasen. Dežela kontrastov, v objemu puščavskih vetrov, očara z nenavadnimi mesti, bogato preteklostjo in osupljivimi naravnimi čudesi.