PROJEKT AŠKABAD
TURKMENISTAN
Turkmenska identiteta se gradi vztrajno in zanesljivo. Po vzpostavitvi neodvisnosti je zrasla na čudaških idejah prvega predsednika Turkmenbašija – vodje vseh Turkmencev. Kljub zgodni smrti je začrtal pot. Pot, ki je sicer navzven izolacionistična, a navznoter narodno združevalna. Njegovi nasledniki sledijo tej poti. Pri tem jim izdatno pomagajo skoraj neomejene zaloge zemeljskega plina. Idej o predstavitvi veličine svoje države jim ne zmanjka.
Aškabad je futuristično mesto, ki nam sproža paleto čustev, dobrih in slabih; Posmeh in občudovanje. Presodite sami:
Fontana Aškabad
Takoj, ko zapustimo velikansko stavbo glavnega letališča v obliki belega orla, nas na velikem krožišču na konju pričaka legendarni Oguz Khan – prednik vseh turkmenskih plemen s svojimi 6 sinovi na vsaki strani velike fontane v obliki lotosovega cveta, obkrožen z zastavami. Fontana je bila zgrajena leta 2008 kot največja na svetu. Strošek ni javno znan, ocenjen med 50 in 100 milijoni dolarjev.
Spomenik neodvisnosti
Sredi tlakovanega trga stoji betonska kupola. Simbolizira jurto. Tradicionalno nomadsko bivališče srednjeazijskih ljudstev. Iz nje raste stolp, visok 91 metrov (letnica neodvisnosti Turkmenistana 1991). Vrhnji del stolpa je pozlačen in visok 27 metrov v spomin na 27 september (datum neodvisnosti).
Celoten spomenik stražijo veliki črni možje z bradami in meči. To so stari vojaški poveljniki: nekateri legendarni, nekateri resnični. S svojimi pogledi nakazujejo odločnost, moč in zaščito. To kar mlada država potrebuje. Zgrajen ob 10 obletnici osamosvojitve. Strošek okrog 75 milijonov dolarjev.
Park neodvisnosti
V okolici spomenika Neodvisnosti raste večje število dreves. Ob njih so pritrjene zlate table. Predsednikom posameznih držav so ob svojih obiskih Turkmenistana posadili svoja drevesa. Med njimi najdemo tudi drevo Boruta Pahorja 😊
Spomenik knjigi Ruhnama
»Knjiga duše« – duhovno vodilo in obvezno čtivo cele generacije mladih Turkmencev. Velika knjiga v parku spominja na čas pred 18 leti. Brez njenega znanja ni bilo mogoče opravljati izpitov, šolanja,… Danes je prebivalcem kar malo nerodno govoriti o njej. Novi časi, nova pravila, nove prioritete.
V svojih najboljših letih pa se je zvečer čudežno razprla in na straneh so se prikazovali odlomki, napotki in opevala se je zgodovina naroda. Stroški do 10 milijonov dolarjev.
Predsedniška palača
Nova predsedniška palača je leta 2011 nadomestila staro, zgrajeno za časa prvega predsednika 1997. Namesto ene zlate kupole ima nova kar tri. Povod za gradnjo naj bi bilo najverjetneje dejstvo, da so v tem času nekatere azijske države zgradile večje in razkošnejše palače. 250 milijonov dolarjev.
Turkmenski stolp
Na hribu nad Aškabadom so postavili radijski in televizijski oddajnik, ki je s svojimi 211 metri najvišja stavba v mestu. A največji dosežek je pravzaprav ogromna zvezda iz katere raste stolp. V Guinnessovi knjigi zabeležena kot največja arhitekturna zvezda na svetu. Zgrajen 2011. 350 milijonov dolarjev,
Slavolok nevtralnosti
Ljubkovalno trinožka – po vzoru tradicionalnih posod za kuhanje na odprtem ognju. Nekoč je stal pred predsedniško palačo, ker se je na vrhu zlat kip predsednika obračal po soncu. Prepričan sem, da je g. Nijazov vsake toliko časa preveril iz svoje palače, če to še vedno drži. Zdaj so slavolok prestavili na manj ugledno obrobje mesta. Zlat kip se ne vrti več, vseeno pa zre proti mestnemu središču. Spomenik slavi turkmensko nevtralnost, ki je zapisana v ustavi in je verjetno eno najboljših »pravil«, kar jih je določil prvi predsednik države. Leto 1998. 12 milijonov dolarjev.
Spominski kompleks “Ljudskega spomina”
Trije spomeniki, vsak posvečen enemu od tragičnih dogodkov v zgodovini Turkmenistana. Na prvem ženska stoji pod betonskim lokom, ki predstavlja domovino. Na vsaki strani stojita sinova, ki se podajata v bitko. Gre za bitko iz leta 1880, ko so ruske sile uspele zatreti še zadnji večji upor na tleh Turkmenistana in kjer je bilo ubitih več 10.000 ljudi.
Osrednji stebri kompleksa z večnim ognjem v sredini poudarjajo vlogo Turkmenistana kot republike bivše Sovjetske Zveze, ki je prav tako kot ostale dejavno pripomogla k obrambi pred nemško okupacijsko vojsko.
Tretji spomenik predstavlja ogromnega bika, ki na svojih rogovih pretresa Zemljo – simbol velikega potresa, ki je uničil Aškabad leta 1948. Iz ruševin Zemlje dvigajoče ženske roke proti nebu potiskajo zlatega dečka, ki bo nekoč prevzel vodenje nove države in jo popeljal v t.i. Zlato dobo (Altyn Asyr).
Izgradnja 2014. Stroški med 100 in 200 milijoni dolarjev.
Poročna palača
Bela kocka, sestavljena iz 6ih osmerokrakih zvezd, stoji na manjši vzpetini na robu mesta. Tudi podstavek je sestavljen iz 6ih ležečih zvezd. V središču je zlata krogla s poudarjenim zemljevidom Turkmenistana. Prava turkmenska mandala 😊. V notranjosti se nahajajo 3 poročne dvorane za več tisoč udeležencev. Vsaka s svojim vhodom in parkiriščem. Poroke so eden najpomembnejših dogodkov v Osrednji Aziji. Temu primerno je tudi število povabljencev in porabljenih sredstev. Leto 2011. 133 milijonov dolarjev.
Hotel Yldiz
Luksuzni hotel v obliki modre solze, čeprav njegovo ime pomeni »zvezda«. Tu so prenočevali številni politični gostje ter njihove delegacije. Ker stoji na vzpetini, ponuja panoramski pogled na nočno osvetljeni Aškabad. Zgrajen v samo 24 mesecih. Stroški med 100 in 200 milijonov dolarjev.
Spomenik ustave
Postavljen ob 20 obletnici sprejetja ustave v obliki kvadratnega obeliska. Na vseh straneh se sveti 5 pečatov (gulov) – simbolov petih turkmenskih plemen združenih v en narod. Ponoči menjajoče barve še poudarjajo višino tega, drugega najvišjega spomenika v mestu (185 m). Leto 2011. 64 milijonov dolarjev.
Kulturni center Alam
Alam pomeni vesolje. Največje notranje vrtljivo kolo na svetu (47 metrov) je okrašeno s turkmenskimi pečati in zvezdami. V notranjosti se nahajajo prostori namenjeni zabavi; od kinodvoran do video igralnic. Deluje le ob posebnih priložnostih in praznikih, a vseeno je njegovo velikost opaziti že od daleč. 90 milijonov dolarjev.
Zlati kipi prvega in drugega predsednika
Kipi predsednika Nijazova so bili vsepovsod. Vedno zlati. Vedno v državniški pozi. Po letu 2007 so se začeli pojavljati še kipi drugega predsednika (zdaj poimenovanega Arkadag – zaščitnik) v nekoliko drugačnih podobah. Kot ljubitelju konj, psov in športnega udejstvovanja je večkrat upodobljen na konju, dal je postaviti zlate kipe nacionalne pasme psov Alabay in aktivno vlagal v izgradnjo športnih kompleksov.
Pot zdravja
Več kot 30 km tlakovane, ograjene in osvetljene steze se vije čez pogorje Kopet Dag nad Aškabadom. »Le zdrav narod je lahko uspešen narod« je bilo vodilo države za časa prvega predsednika, zato so enkrat letno vsi javni uslužbenci na praznik »dan zdravja« peš prehodili pot in s tem zadostili zahtevam ekscentričnega predsednika. V zadnjih letih popolnoma obnovljena pot spet vabi obiskovalce z urejeno okolico. Ocene stroškov gradnje med 10 in 20 milijoni, obnove pa cca 7 milijonov dolarjev.
Z zanimanjem opazujemo bodoče projekte samozavestne države. Eden od njih je tudi gradnja popolnoma novega belega mesta 20 km zahodno od Aškabada. Poimenovanega »zaščitnik« po drugem predsedniku.
Predsedniki se menjajo. Čez čas se menjajo tudi spomeniki. Nihče ne ve koliko časa bodo stali v Aškabadu, a zdi se, da njihov zlat lesket še dolgo ne bo zbledel.