DOKUMENTI IN VIZUMI:
Za to potovanje potrebujemo potni list z veljavnostjo še vsaj 6 mesecev po koncu potovanja. Dolžnost vsakega potnika je, da nam pravočasno zagotovi vse zahtevane dokumente in pravilne podatke, ter tudi vizum, če si ga potnik ureja sam.
ALŽIRSKI VIZUM: Alžirski vizum je za državljane Slovenije potreben. Za to potovanje vizum pridobimo na letališču ob prihodu v Alžirijo. Okvirna cena vizuma znaša 85 EUR.
Ob zagotovitvi potovanja pošljemo vse potrebne obrazce in vsa potrebna navodila za pridobitev vizuma na letališču.
Zaradi urejanja vseh potrebnih dovoljenj, garantnega pisma in alžirskega vizuma zbiramo prijave za to potovanje do najkasneje 40 dni pred odhodom.
ZDRAVJE:
Obveznih ali priporočljivih cepljenj za to potovanje ni. Če jemljete kakšna posebna zdravila, jih zadostno količino vzemite s seboj. Več informacij o zdravju dobite na www.zdravinapot.si.
NAMESTITVE IN PREHRANA:
Hotel v Alžiru je preprost in čist lokalne kategorizacije 3*. Preostale noči bomo kampirali/šotorili v puščavi. Za šotore in podloge bo poskrbljeno.
Na potovanju bomo 11x šotorili v puščavi. Sanitarij in kopalnic ni. Šotori/bivaki in podloge so vključene v ceno potovanja. Šotori/bivaki so primerni za dve ali več oseb. Za taborjenje potrebujete tudi toplo spalno vrečo, ki naj ne bo pretežka, a glejte, da zdrži temperature do vsaj 0 stopinj Celzija. Kuhinjsko opremo uredi lokalna ekipa. Na kampiranju v puščavi nam bo zajtrke, kosila in večerje pripravljala lokalna ekipa. Zajtrk je klasičen, kosilo je načeloma sestavljeno iz hladne solate z rižem ali kuskusom, lahko in osvežilno. Večerja je topla in sveže pripravljena, glavne sestavine so riž, testenine, kuskus in različna sveža zelenjava. Mesa je zelo malo.
Doplačilo za enoposteljno sobo velja za nočitve v hotelu in šotorih.
V Alžirski kuhinji se čuti veliko različnih vplivov, ki dodajo k okusu in izvirnosti lokalne kuhinje. Vse civilizacije, ki so kadarkoli prečkale ali tukaj ostale, so v že obstoječo mešanico začimb, okusov in sestavin dodale še kak svoj element. Največji vpliv imajo seveda Berberi in Tuaregi, ki na veliko uporabljajo juhe, jagnjetino, zelenjavo, žitarice in suho sadje. Turki in Arabci so dodali začimbe v že tako bogato paleto svežih zelišč ter okusne sladke razvade. Svoje je dodala še francoska kolonizacija, ki je zaslužna za obilne količine paradižnika v vseh oblikah, kruh in sladkarije.
Izjemno dobro se okusi sveže mediteranske začimbe. Od mesa prevladujeta jagnjetina in piščanec, na severu ob Sredozemlju so morske jedi in ribe zelo pogosto na krožnikih. V puščavi se mesu bolj izogibajo, pojedo pa veliko več sveže zelenjave, sadja in kruha.
Za tipično jed tudi tukaj velja kuskus in ogromna količina kuhane zelenjave z omako ter koščki mesa. Ob kuskusu pa še tlitli, neke vrste testenine podobne rižu, kuhane v rdeči ali beli omaki, dodajo veliko čičerike in svežih začimb plus velik kos mesa in kuhano jajce. Slavna gosta juha chakchouka, je narejena na mesni osnovi, polna zelenjave in zelo gosta, jedo jo za vse obroke dneva. Veliko je oblik kruha, arabske različice veljajo za bolj vzdržljive kot beli francoski kruh. V večjih mestih se povsod dobi raznovrstne sendviče, tudi samo z ocvrtim krompirjem in svežo zelenjavo. V Alžiru se najdejo različne vrste ulične tipične hitre hrane, kot so lokalne pizze in mhajeb ali neke vrste palačinka napolnjena z mešanico začinjenega paradižnika in čebule. Sadje se dobi na tržnicah ali supermarketih, enako bogato so zastopane različne sladke pregrehe in dateljni. Od vseh sladkih okusnih pregreh, velja za tipično makroudh piškoti iz semoline in moke, napolnjeni z dateljni.
Kava je izjemno popularna. Turška, močna kava, s kozarcem vode se pije v obcestnih lokalih. Medtem ko je v puščavi veliko bolj popularen črni čaj z meto in sladkorjem. Zelo popularni so tudi sveži sadni sokovi, kot sta limonada in pomarančni sok. Alkohol strežejo le v prestolnici in nekaterih obmorskih letoviščih, v puščavskih okoljih alkohola ni na voljo.
VREME:
V Alžiriji kot največji Afriški državi, poznamo tri podnebne tipe: ob obali blago mediteransko podnebje, v severnem delu visokega gorovja in osrednjem delu prehodno podnebje – mešanico mediteranskih in kontinentalnih vplivov ter puščavsko podnebje v večjem delu dežele.
V ozkem obalnem delu je tipično mediteransko podnebje s svežimi, deževnimi in milimi zimami ter vročimi sončnimi poletji. Največ dežja pade med oktobrom in aprilom. Temperature so dokaj stalne in povprečne zimske 11°C ter poletne 26°C. Poletja so vroča z veliko vlažnostjo v zraku, s konstantnimi vetrovi, ki pihajo iz morja. V jesenskih in pomladnih mesecih je prisoten še veter chili, ki piha iz puščave in prinese suh zrak ter ogromno peska. ALŽIR: je lociran v osrednjem delu obale. Pozimi so noči jasne in hladne tudi do 6°C, dnevne temperature so sveže in ne presegajo 17°C. Poletje je vroče in sončno, z večjo vlažnostjo in vetrovi iz morja. Temperature čez dan so med 25-35°C, ponoči le redko padejo pod 20°C.
Gorsko območje, ki teče vzporedno z obalo in ločuje le-to od puščave ima bolj kontinentalni vpliv. Saharski del Atlasa je bolj vlažen, ker ga dosežejo morski vetrovi in ga pozimi pokrije debela snežna odeja, primerna za smučanje. Telski Atlas je bolj sušen in tam so temperature višje. Značilna so vroča poletja, vlažnost je nižja in noči so bolj hladne. Zime so pod vplivi hladnih zračnih mas iz Evrope, ki prinašajo pozebe in sneg.
Puščava, ki predstavlja ¾ celotnega ozemlja države ima izjemno velik vpliv na podnebje in rastje. Dolgi poletni meseci so vroči (tudi nad 40°C) in suhi, noči so hladne. Nič ni nenavadnega, če se ponoči temperature na jugu spustijo tudi pod 0°C. Razlika med dnevno in nočno temperaturo je lahko celo do 20°C. Pozimi je južni del Alžirije še vedno izjemno topel, saj so povprečne temperature med 25-27°C. Najtoplejši poletni del leži med 24-30tim vzporednikom, doseže ga vpliv afriškega monsuna, ki prinaša oblačno vreme in pogostejše nalive. Kljub temu je povprečna količina dežja v južnem delu pod 100mm, kar pomeni v povprečju 4 deževne dni v letu. Na severu alžirske Sahare so padavine bolj pogoste v zimskih mesecih, na jugu v poletnih. Vsakodnevno so lahko prisotni puščavski viharji, sploh v območjih večjih ergov in krajev pokritih z večjimi količinami peska. Povprečno je sonce na nebu do 10 ur v območju, kjer se bomo nahajali mi, zaradi nadmorske višine okolice. Načeloma v severnem delu alžirske puščave traja sončno obsevanje 12 ur.
SKUPINA IN EKIPA:
Velikost skupine je med 6 in 15 oseb. Ekipo na potovanju sestavljajo slovenski vodja poti, lokalni vodniki, vodniki kamel, kuharji s pomočniki in vozniki.
PREDVIDENI STROŠKI NA POTI:
Povprečno 150 EUR na osebo na potovanje (pijača, hrana in drobni izdatki). Napitnine in doplačila niso všteti v ta znesek.