POTOVANJE PO IRAKU:
Potovanje v Irak zahteva nekoliko temeljitejši razmislek. Končna odločitev je, kot vedno, vaša.
VARNOST: Po večletnih spopadih je vlada uspela zagotoviti stabilnost v državi. Obstajajo nekateri varnostni zadržki glede potovanja v Irak. V državi je veliko kontrolnih točk (na vhodu/izhodu vsakega mesta, na poti). V nekaterih delih države še vedno prihaja do občasnih oboroženih spopadov, a območja, po katerih poteka naše potovanje, so stabilna in spet varna za obisk. Potovanje bo potekalo pod budnim očesom lokalne agencije s stalnim lokalnim spremstvom po varnih cestah in krajih. V primeru nepredvidenih situacij, si pridržujemo pravico do spremembe programa.
OBISK MOŠEJ IN KULTURNIH ZNAMENITOSTI: Obstaja možnost, brez predhodnega obvestila, da ne bo možno obiskati vseh kulturnih spomenikov, ki so omenjeni v programu potovanja. Iz tega razloga vstopnine niso vključene v ceno aranžmaja. Vstopnine poravnamo na kraju samem v lokalni valuti. Okvirni znesek vstopnin znaša 220 Usd.
FOTOGRAFIRANJE: Fotografiranje s fotoaparati ali snemanje z video kamero v svetih mestih (mošeje, svetišča, …) ni dovoljeno. Načeloma pa je možno fotografiranje s telefoni.
DENAR: Denarna valuta je iraški dinar. Dvigovanje gotovine v banki ali na bankomatih (Visa ali Mastercard) je ponekod mogoče. Vsekakor priporočamo gotovino. Po večini sprejemajo le ameriške dolarje (USD), zato imejte s seboj zadosti gotovine v USD.
ZDRAVJE:
Obveznih cepljenj za to potovanje ni. Če jemljete kakšna posebna zdravila, jih zadostno količino vzemite s seboj. Za več informacij se obrnite na ZZV oziroma preverite na spletni strani Zdravi na pot.
DOKUMENTI IN VIZUMI:
Za to potovanje potrebujemo potni list z veljavnostjo še vsaj 6 mesecev po koncu potovanja. Dolžnost vsakega potnika je, da nam pravočasno zagotovi vse zahtevane dokumente in točne podatke.
IRAŠKI VIZUM: Slovenci potrebujemo iraški vizum. Pridobimo ga ob prihodu na letališču. V potnem listu ne sme biti izraelskega žiga (velja tudi za vstopne/izstopne žige z jordanske ali egiptovske meje z Izraelom!).
Cena vizuma znaša okvirno 80 USD. Znesek se poravna na mejnem prehodu v gotovini v USD.
NAMESTITVE IN PREHRANA:
Na tem potovanju bivamo v preprostih, a čistih hotelih lokalne kategorizacije 3*.
Hrana v Iraku ima močne vplive iz sosednjih dežel. Je raznolika, od mesa in piščančjih kebabov, dolme, kebaba do nacionalnega quzija, tradicionalno celega jagnjeta, polnjenega z rižem, mandlji, rozinami in začimbami. Najbolj znana iraška ribja jed mazgouf (pečena marinirana riba). Tu je kruh obvezen pri vsaki jedi. Velika je tudi izbira solat. Vegetarijanci lahko pričakujejo manjšo izbiro, a lačni ne bodo. Priporočamo vitaminske dodatke k prehrani, ki si jih priskrbite že doma.
Čaj (črn in sladkan) in turška kava sta najbolj priljubljeni pijači med prebivalci. Na voljo so tudi različni sadni sokovi. Ponekod so na voljo tudi alkoholne pijače (v svetih mestih niso na voljo!).
VREME:
Najlepši čas potovanja v Irak je med oktobrom in novembrom ter med aprilom in majem. V tem letnem času je pričakovano sončno, toplo in suho vreme. Temperature čez dan se gibljejo med 28 in 33oC. Ponoči so temperature nižje. Več informacij o vremenu v Iraku dobite na www.wunderground.com.
OBLEKA IN OSTALA OPREMA:
Irak je pretežno muslimanska dežela. Večina krajev je precej konzervativnih. Obstajajo pravila pri obnašanju in oblačenju, ki so drugačna od naših. Predlagamo, da vaša garderoba vključuje obleko, ki zakriva ramena, dekolte in noge (dolge hlače, majice z ne prekratkimi rokavi, …). Kratke hlače tako za moške kot ženske v večini krajev niso dovoljene. Ličila in nakit v svetih krajih niso dovoljeni. S seboj vzemite oblačila tako za vroče kot za malce hladnejše vreme, da se boste lahko po potrebi »čebulno« oblačili. Obutev naj bo predvsem udobna. Prav vam bodo prišli športni sandali, za daljša pohajkovanja po deželi pa tudi zaprti športni copati z dobrim oprijemom (zaradi zelo ostrih manjših kamnov na poteh).
Na to potovanje lahko potujete s kovčkom, potovalko ali nahrbtnikom.
Priporočamo tudi:
– zaščitna sredstva pred soncem (čepica, klobuk, ruta, sončna očala, krema z zaščitnim faktorjem …),
– krema in vazelin, da se izognete suhi koži in razpokanim ustnicam,
– zadostna količina baterij oziroma rezervna prenosna baterija (power bank) za fotoaparate (zaradi omejenega dostopa do elektrike čez dan),
– prva pomoč (povoji, obliži, razkužilo, rehidracijski prašek, vitamini, sredstva proti diareji, zaprtju, bolečinam …).
ELEKTRIČNA NAPETOST:
V Iraku je napetost 230 V. V uporabi so tri različne vtičnice (tip C, D in G). Adapterji niso potrebni. Če se bo kje zataknilo, jih bomo kupili na licu mesta. Polnjenje bo možno v hotelih/penzionih. S seboj imejte dovolj rezervnih baterij za fotoaparate in/ali prenosne baterije (power bank). Več informacij o vtičnicah in napetosti po svetu lahko dobite na povezavi https://www.power-plugs-sockets.com/
TELEFON IN INTERNET:
Mobiteli delujejo po večini povsod. Internet (ki ni najhitrejši na svetu 😊) je na voljo v hotelih.
Če vaš telefon omogoča e-sim, si lahko uredite tudi mobilne podatke z nakupom e-sim pred potovanjem.
PLANIRANI STROŠKI:
Povprečno 200-250 EUR na osebo na potovanje (pijača, večerje in drobni izdatki). Doplačila, vstopnine in napitnine niso všteti v ta znesek.