POTOVANJE PO JAPONSKI:
Japonski javni prevoz je dobro organiziran in dovolj udoben. Vlaki redko zamujajo, avtobusi bolj pogosto. Najhitrejši vlaki, Shinkansen, so primerljivi z letalskim udobjem. Medkrajevni avtobusi so udobni, a manjši kot pri nas. Mestni prevozi so podobni evropskemu standardu udobja.
Ker bomo nekajkrat potovali z vlakom tudi na daljših razdaljah, z vso našo prtljago, naj bo vaš večji kovček/torba v mejah dimenzij okoli 66 x 42 x 25 cm. Če bo prtljaga večjih dimenzij bo nastala težava pri spravljanju na police nad sedeži, saj je prostor omejen.
Nekajkrat bomo prtljago deponirali na avtobusni ali železniški postaji. Cena je že vključena v ceno potovanja.
Aktivnosti so vezane na sprehodih in ogledih v mestih in vaseh. Ni večjih naporov. Še največ energije se bo porabilo za prenos prtljage, zato priporočamo, da vzamete s seboj kovček na kolesih.
DOKUMENTI IN VIZUMI:
Za potovanje potrebujemo potni list z veljavnostjo še vsaj 6 mesecev po koncu potovanja. Dolžnost vsakega potnika je, da nam pravočasno zagotovi vse zahtevane dokumente in točne podatke.
Za vstop na Japonsko do 90 dni slovenski državljani vizuma ne potrebujejo.
ZDRAVJE:
Obveznih ali priporočljivih cepljenj za to potovanje ni. Če jemljete kakšna posebna zdravila, jih zadostno količino vzemite s seboj. Več informacij o zdravju dobite na www.zdravinapot.si.
NAMESTITVE:
Hoteli: gre za preproste hotele, kjer so standardi velikosti sob drugačni kot v Evropi. Praviloma so sobe manjše, imajo dve ločeni postelji ali eno skupno zakonsko ležišče, ki je manjše od evropskih standardov. Sobe so osnovno opremljene. Kopalnice so majhne, načeloma je v njih kopalna kad s tušem, WC in umivalnik. V kolikor ne moremo zagotoviti dvoposteljne sobe, boste razporejeni v enoposteljne sobe (brez doplačil).
Rjokani: je tradicionalni tip japonske namestitve. V teh penzionih se spi na futonih (blazinah na tleh). Sobe so za 2 ali več oseb. Kopalnice so skupne za več sob. Več o rjokanih si preberite na tej povezavi.
Kapsule: tip namestitve, ki ga ne najdemo nikjer drugje na svetu. Sobe so enoposteljne in v vsaki kapsuli je dovolj prostora za odraslo osebo, nekatere so opremljene tudi s TV-jem.
ELEKTRIČNA NAPETOST IN VTIČNICE:
Na Japonskem je električna napetost 100 V AC. Potrebujete poseben adapter (za vtičnice in napetost), ki ga je najbolje kupiti kar doma. Vtičnice so enake severnoameriškim (tip A in tip B).
Več informacij o vtičnicah in napetosti po svetu lahko dobite na https://www.power-plugs-sockets.com/.
PREHRANA:
Japonska hrana je dokaj raznolika. Tradicionalna prehrana temelji na rižu, ribah in ostalih morskih sadežih. Najdete pa široko izbiro različnih rezancev in mesnih jedi. V večini se kombinirajo meso/zelenjava ali ribje jedi/zelenjava. Rezanci so lahko iz bele moke, z jajci ali brez, ajdovi, riževi ali iz zelenega čaja. Meso je raznoliko; govedina, perutnina, svinjina ter tudi konjsko meso, ki velja za specialiteto. Ribe so na voljo vseh oblik, vrst in okusov (škampi, raki, lignji, hobotnice …). Ponudba vegetarijanske hrane je z vsakim letom boljša, saj se najde v vsaki restavraciji kakšna jed s tofujem, ki ustreza vegetarijancem.
Brezalkoholne pijače in pivo so na voljo praktično povsod, obstajajo avtomati na vsaki ulici, kjer lahko kupite pijačo, tako hladno kot toplo. Pitje zelenega čaja na Japonskem je prava umetnost, ki mora vedno vključevati točno določen obred. Japonci so veliki pivci tradicionalnega vina – saké in piva, alkohol dobite na vseh avtomatih s pijačami, prav tako energijske napitke. Voda iz pipe je na Japonskem sicer pitna, a ima nekje močan priokus klora. Priporočamo pitje ustekleničene vode. Brezalkoholne pijače so na voljo vseh mogočih ter tudi nemogočih okusov, gazirane ali ne. Čaji so različni, od črnega, zelenega do rdečega in belega … Japonci konzumirajo ogromne količine kave, vendar gre bolj za kavo tipa Nescafe.
VREME:
Najlepši čas potovanja na Japonsko so jesenski ali pomladanski meseci. V tem času je podnebje večinoma suho. Temperature se podnevi gibljejo med 15 in 23°C, ponoči pa med 5 in 15°C. Temperature so odvisne tudi od nadmorske višine.
Več informacij o vremenu na Japonskem dobite na www.wunderground.com.
SKUPINA IN EKIPA:
Velikost skupine je med 7 in 15 oseb. Ekipo na potovanju sestavljajo japonsko govoreča slovenska vodnica Helena Caf ter lokalni vozniki.
PREDVIDENI STROŠKI NA POTI:
Povprečno 25-35 EUR na osebo na dan (pijača, hrana in drobni izdatki). Doplačila niso všteta v ta znesek.
Ker na Japonskem marsikje neradi sprejemajo tuje kreditne kartice, imejte s seboj gotovino – v japonskih jenih (JPY). Ker menjava denarja na Japonskem lahko traja precej časa, jih vsaj za nekaj prvih dni potovanja naročite v naših bankah.