POTOVANJE PO TOSKANI:
Najeti kombiji: Na tem potovanju potujemo z najetimi kombiji, ki jih vozimo sami. Vozila so primerna za 7-8 oseb. Potrebujemo vsaj 4 voznike z veljavnim vozniškim dovoljenjem. Pri vožnji se bomo izmenjavali. Vožnja po »toskanskih« cestah ni zahtevna. Večino poti bomo prevozili po urejenih asfaltnih, včasih tudi makadamskih cestah. Povprečno je dnevne vožnje 2 – 3 ure. Skupaj bomo prevozili okvirno 1900 kilometrov.
Aktivnost potovanja: Srednja. Povprečne hoje bo za 6-7 ur dnevno. Sprehodi tehnično niso zahtevni in po večini potekajo po urejenih poteh. Priporočamo pohodno kondicijo. Informacije o dolžini in času trajanja pohodov za vsak dan posebej najdete v programu potovanja. Glede opreme priporočamo opremo za nizkogorje in sredogorje.
DOKUMENTI IN VIZUMI:
Za to potovanje potrebujemo veljaven potni list ali osebno izkaznico.
ZDRAVJE:
Če jemljete kakšna posebna zdravila, jih zadostno količino vzemite s seboj. Več informacij o zdravju dobite na www.zdravinapot.si.
NAMESTITVE:
Po programu Toskana so izbrane namestitve penzioni lokalne kategorizacije 2-3*. Gre načeloma za kmetije, vile ali butične hotele z bazenom izven velikih mest, ki ponujajo apartmaje z več sobami. V sobi bomo nameščeni 2-3 potniki z lastno kopalnico. V primeru namestitve v večsobnih apartmajih/vili bosta v sobi nameščeni do 2 osebi. Kopalnica je namenjena skupni uporabi, ki jo deli do 6 oseb.
Enoposteljna soba za to potovanje ni na voljo.
PREHRANA:
Tako kot vsa italijanska kuhinja tudi toskanska temelji na uporabi najbolj svežih in enostavnih sezonskih sestavin, vključno s stročnicami, siri, oljčnim oljem, zelenjavo in sadjem. Čeprav je hrana preprosta, je bogatega okusa, krepka in precej nasitna. Vse obroke postrežejo z regionalnim kruhom: navadno belo nesoljeno štruco. Za predjedi so na voljo crostini in fettunte ter različni suhomesni narezki z olivami, siri ali melono. Kot priloga se na jedilnikih vedno znajde fižol ali druga sezonska zelenjava, prepražena na oljčnem olju in česnu. Dober primer tipične toskanske hrane so ribollita, zelenjavna mineštra s kmečkim poreklom ter pici ali regionalne toskanske testenine, ki jih ročno valjajo in spominjajo na debele špagete z zrnato površino. Beli tartufi iz San Miniata se na mizah pojavijo oktobra in novembra. Za tipičen florentinski zrezek je najbolj primerna lokalna pasma goveda Chianina. Regija je znana tudi po bogati izbiri divjadi, zlasti divjih prašičev, zajcev in fazanov.
Regionalne sladice vključujejo panforte (pripravljen z medom, sadjem in oreščki), ricciarelli (piškoti iz mandljeve osnove s sladkorjem, medom in beljakom), necci (galete iz kostanjeve moke) in cavallucci (piškoti iz mandljev, kandirani sadje, koriander, moka in med).
Med znanimi regionalnimi vini so Brunello di Montalcino, Nobile di Montepulciano, Chianti in Vernaccia di San Gimignano. Obroki se tipično zaključijo z espressom.
OBLAČILA IN OBUTEV:
Priporočamo udobna pohodniška oblačila. Ker je vreme v hribih nepredvidljivo, za zaščito pred dežjem priporočamo dežni plašč ali pončo, ki vas med hojo ne bo oviral. Obutev naj bo predvsem udobna. S seboj vzemite športne copate ali sandale, ki so primerni za daljše sprehode, ter obvezno nepremočljivo pohodniško obutev za hribovske predele.
VREME:
V Toskani skoraj v celoti prevladuje sredezomsko podnebje, le severni del (Apenini, Garfagnana) in osrednji višji del mejita na celinski tip podnebja (poleti temperature presežejo 40°C, pozimi padejo pod ledišče). Povprečne letne temperature v Toskani znašajo 14-16°C, padavin je zelo malo. Toskana spada v najmanj deževna območja v Italiji, saj vlažne atlantske zračne mase večino vlage odložijo že na Korziki in na Elbi. Obilnejše padavine so možne le ob vznožju gora.
Več informacij o vremenu v Toskani dobite na www.wunderground.com.
SKUPINA IN EKIPA:
Velikost skupine je med 6 in 15 oseb.
PREDVIDENI STROŠKI NA POTI:
Povprečno 30 EUR na osebo na dan (pijača, hrana in drobni izdatki). Doplačila niso všteta v ta znesek.