O Indiji
Mislimo, da o Indiji vemo vse, pa v bistvu ne vemo veliko. Tudi tisti, ki so bili v Indiji že kar nekajkrat, pravijo, da te vedno znova preseneti z nečim novim. Definitivno je to dežela protislovij, blišč znamenitih indijskih filmov na eni strani in manj bleščeča realnost dejanskega vsakdanjega življenja na drugi strani. A ne glede na to, kdo koliko ima, Indijci nikoli ne tarnajo nad svojo usodo. Sprejmejo tisto kar imajo in to z nasmeškom na obrazu. No, če imaš doma parkirane štiri poršeje, potem je nasmešek še razumljiv. Vedno znova pa preseneti iskren brezzobi nasmešek nekoga na ulici, ki prodaja posušene kravje kakce za domače ognjišče.
Indija je velika za 162 Slovenij. Leta 1951 so izvedli prvi državni popis prebivalstva. Takrat so našteli 361 milijonov ljudi. Zadnji popis prebivalstva se je zgodil meseca julija lansko leto (2018) in prišli so do neverjetne številke 1 milijarda in 389 milijonov ljudi. Kar pomeni, da v mestih težko najdeš miren kotiček samo za sebe. Indijci so navajeni na nenehno gnečo, bodisi na cesti, vlaku, ulicah in tudi doma, ko se lahko na desetih kvadratnih metrih stanovanja znajde sedem članska družina. Si predstavljate kakšna vrsta mora biti zjutraj pred straniščem? A ja, saj ga verjetno nimajo, tako kot tudi preostalih 730 milijonov Indijcev.
Uradno ime države je Republika Indija, razdeljena je na 28 zveznih držav in 7 zveznih ozemelj. Glavno mesto je New Delhi z dobrimi 28 milijoni prebivalcev. Čeprav je dežela res ogromna, pa nima svojega nacionalnega jezika. Največ ljudi govori hindi jezik, takoj zatem pa je v uporabi angleščina. Zato sta tudi glavna uradna jezika. Imajo pa še ostalih 22 prav tako uradnih jezikov in 120 različnih neuradnih jezikov. Kako se Indijci sploh sporazumevajo med sabo?! Očitno nekako že, še dobro, da imajo univerzalno kretnjo za pritrdilno besedo da. To je rahlo miganje z glavo v levo in desno. Miganje ni tako pretirano kot pri odkimavanju, ampak le rahlo premikanje, približno tako kot Elvisova lutka na armaturni plošči ameriškega Kadilaka.
Največja zvezna država je dežela kraljev oziroma Radžastan. Velik je skoraj za 17 Slovenij. Če imate pred očmi brkate moške s pisanimi turbani na glavi, v sari zavite mične gospodične s polno zapestnicami na rokah in nogah, čudovite utrdbe in palače nekdanjih kraljev, ki imajo kot čipka izrezljano kamnito ornamentiko, potem je to Radžastan. Nahaja se na severozahodnem delu Indije in pravijo, da je poleg svetega mesta Varanasi najbolj fotogeničen del mogočne dežele.
Verjetno ste že slišali, da so v Indiji krave svete živali, zato ker naj bi bile darilo bogov. Do goveda se je potrebno obnašati spoštljivo, nikoli jih ne odrivamo in celo v državnem zakoniku je napisano, kako ravnati s kravami, sicer gremo lahko tudi v zapor. Niso pa krave edine živali, ki so še posebej pomembne. V Radžastanu imajo svoj tempelj tudi podgane, za katere verniki verjamejo, da so njihovi predhodniki. Hmmm, od kod torej izviramo? Iz opice, podgane, božjega stvarjenja …?
Tako kot po različnem dojemanju našega izvora, si je Indija različna tudi v drugih pogledih. Pestra je narodnostna in verska sestava, o jezikovni raznolikosti smo že nekaj povedali, različna je tudi kulinarika, v kateri ne sme manjkati riž. Indijska hrana je pekoča, sladka, dobro začinjena in predvsem zelenjavna. Skoraj 40 odstotkov Indijcev je vegetarijancev. Indija je največja pridelovalka riža, limon, limet, banan, čičerike, manga in ingverja. 75 odstotkov vseh začimb prihaja od tu, proizvedejo tudi največ mleka in mlečnih izdelkov na svetu.
Najverjetneje bi se v sam vrh uvrstili tudi po številu različnih festivalov in praznovanj, ki so povezani z verovanji ali pa z letnimi časi, kulturno tradicijo in državno zgodovino. Največji festival je hindujski praznik Kumbh Mela, ki se zgodi vsakih 12 let. Verniki se zberejo skupaj, da bi se očistili v svetih rekah. Letos se je praznovanja udeležilo 120 milijonov ljudi. Ogromno zbrano množico je bilo mogoče videti celo iz vesolja. Zelo pisan, radoživ in vesel je tudi Holi festival, ki se zgodi vsako leto. S tem festivalom želijo priklicati pomlad in začetek vsega novega: ljubezni, prijateljstva, opustitve starih zamer, slabih navad … Ob tem prazniku se vsi polivajo z vodo in barvnimi praški. Ob Holiju ni nobenih družbenih razlik, vsi polivajo eden drugega. In kaj je lepšega kot že zjutraj pričakati taščo ter jo politi z barvo in vodnim balončkom ter ji zaželeti lep dan.
Indija ponuja še veliko zgodovinskih znamenitosti. Tu ni le sveta reka Ganges, magična mesta Amritsar, Varanasi Džajpur, pa spomenik ljubezni Tadž Mahal. Indija je še toooliko več! Nemogoče je o Indiji povedati vse. Indija je čisto poseben svet, ki ga je vredno obiskati in doživeti.
Še zanimivost. Indijci so vraževerni in po deželi je razširjen običaj, da pred domovi, pred trgovinami, na avtih (novih in starih) … obesijo na vrvico nanizanih sedem zelenih čilijev in limono. Limona predstavlja teden, čiliji pa vsak posamezni dan v tednu. Verjamejo, da »obesek« odganja revščino in nesrečo, ki jo prinaša boginja temnih sil Alakšmi. Temni bogovi imajo radi pekočo in kislo hrano, zato se Alakšmi z obeskom »posladka« in odide, ne da bi nagajala ljudem. Obesek pa je treba vsak teden narediti na novo. Ja, pa še mravlje in komarje odganja.