DOKUMENTI IN VIZUMI:
Za to potovanje potrebujemo veljavni potni list. Dolžnost vsakega potnika je, da nam pravočasno zagotovi vse zahtevane dokumente in pravilne podatke.
TURKMENISTANSKI VIZUM: Vizum za Turkmenistan je za državljane Slovenije potreben. Vizum pridobimo na letališču v Aškabadu, ob prihodu. Okvirna cena znaša 90 Eur.
VIZUM ZA UZBEKISTAN IN KAZAHSTAN: Slovenci za obisk Uzbekistana in Kazahstana ne potrebujemo vizuma.
NAMESTITVE IN PREHRANA:
Hoteli na tem potovanju so preprosti in čisti, lokalne kategorizacije 3*.
V Turkmenistanu bomo ob kraterju v Darvazi kampirali v osrednjeazijskih jurtah ali šotorih. Sanitarij in kopalnic ni. Poskrbljeno bo za šotore in podloge. V Kazahstanu bomo trikrat nočili v preprostih penzionih (skupna ležišča in skupna kopalnica), eno noč pa v organiziranem kampu na planoti Assy. Dvakrat bomo prenočili tudi na nočnem vlaku. Gre za spalnike z zaprtimi ali odprtimi kupeji s po 4 posteljami. Poskrbljeno je za čiste rjuhe, odeje in vzglavnike.
Najpogostejša jed v tem delu Azije je pilav (plov). Nekakšna rižota z mesom in zelenjavo. Testenine, razni cmočki, šašliki, goste juhe in testeni žepki na sto in en način popestrijo vsakdanje jedilnike. Pogosto kulinariko posameznih držav težko ločimo od njenih sosed. Večina jedi, katerim bi dali pridevek “osrednjeazijska”, bi verjetno vsebovala kuhano jagnječje, goveje, kamelje ali konjsko meso, pa tudi mleko teh živali. V načinu priprave jedi se čuti nomadski način življenja, meso je nepogrešljiv dodatek. Za ljubitelje zelenjavnih jedi bo izbire manj. Vedno se najde kakšna solata, najraje posežejo po ruski. Poznan je tudi Borš, juha iz rdeče pese.
Med pijačami je vsesplošno priljubljen čaj, ponekod prevladuje zeleni, spet drugje črni čaj. Odvisno od pokrajine do pokrajine. Priporočamo pitje ustekleničene vode.
ZDRAVJE:
Obveznih ali drugih priporočljivih cepljenj za to potovanje ni. Če jemljete kakšna posebna zdravila, jih zadostno količino vzemite s seboj. Več informacij o zdravju dobite na www.zdravinapot.si.
OBLAČILA IN OBUTEV:
Osrednja Azija je regija več etničnih skupin in religij, večinoma pa je muslimanska, kar je treba upoštevati pri obisku svetih krajev. Zaradi raznolikosti klimatskih pasov priporočamo različna oblačila, tako za hladnejše gorsko, kot za vroče puščavsko podnebje.
Obutev naj bo predvsem udobna. Za pohajkovanja po mestih vam bodo najbolj prav prišli udobni čevlji ali športni copati, za sprehode/pohode po podeželju pa lahki pohodni čevlji.
VREME:
Turkmenistan ima kontinentalno puščavsko podnebje, z mrzlimi zimami in vročimi poletji. Najlepši čas potovanja v Turkmenistan so pomladanski (od marca do maja) in jesenski (od septembra do novembra) meseci. Dnevne temperature v tem obdobju se gibljejo med 25 in 35 °C. Ponoči se temperature v puščavi lahko spustijo tudi do 10 °C.
Uzbekistan ima celinsko podnebje, s tipičnimi vročimi poletji in mrzlimi zimami. Najbolj primeren čas potovanje v Uzbekistan so pomladanski, poletni in jesenski meseci. Temperature lahko zelo nihajo, odvisno od letnega časa. V pomladnih mesecih se dnevna temperatura giblje med 20 in 25 °C, v poletnih med 30 in 35 °C in v jesenskim mesecih med 20 in 30 °C.
Kljub velikosti dežele ima Kazahstan tipično suho celinsko podnebje, z vročimi poletji in zelo mrzlimi zimami. Najlepši čas potovanja v Kazahstan je obdobje med majem in septembrom. V tem obdobju prevladuje sušno obdobje. Dnevne temperature gibljejo med 25 in 35 °C. Ponoči se temperature spustijo do 18 °C, v višjih predelih lahko tudi nižje.
Več informacij o vremenu v Osrednji Aziji za pozamezno državo najdete na www.wunderground.com.
AKTIVNOST:
Potovanje po Osrednji Aziji ne zahteva fizičnih priprav. Poleg klasičnih ogledov kulturnih znamenitosti, vas na potovanju čakajo tudi kraji s krasno naravo. Nekaj bo tudi pešačenja oz. sprehodov, primernih za vsakogar. Daljše razdalje boste na potovanju premagovali z različnimi prevoznimi sredstvi – vlak (spalnik), manjši avtobus, kombiji in terenska vozila.
ELEKTRIČNA NAPETOST IN INTERNET:
V celotni regiji je napetost 220 V. Vtičnice so enake našim. Priporočamo, da uporabljate prenosne baterije (power bank).
V večjih mestih je delovanje interneta nemoteno, na podeželju pa zelo omejeno. Ponekod tudi ni mobilnega omrežja.
SKUPINA IN EKIPA:
Velikost skupine je med 7 in 18 oseb. Ekipo na potovanju sestavljajo slovenski vodja poti, lokalni vodniki in vozniki, lokalni gorski vodnik.
PREDVIDENI STROŠKI NA POTI:
Povprečno 15 EUR na osebo na dan (pijača, hrana in drobni izdatki). Napitnine in doplačila niso všteti v ta znesek