Zakaj na Okinavo?
JAPONSKA
Haisai ali pozdrav od nekoliko drugačne Japonske! Okinava je največji izmed več kot 160 otokov otoške skupine Rjukju. Le 47 otokov, vključno z največjim, je poseljenih. Leži sredi Tihega oceana, ob ramenu Vzhodnokitajskega morja, daleč pod preostalim delom Japonske. Celotno otočje zaznamuje subtropsko podnebje brez visoke relativne vlažnosti zraka in vsi letni časi z ugodnimi temperaturami vabijo na bele peščene plaže. Okinava je kot nebeška skrinja polna darov iz turkiznega morja. Prisrčni in vljudni domačini radovednim prišlekom z največjim veseljem razdajajo skrivnosti dolgega življenja, a te skrivnosti redko padejo na plodna tla.
Zakaj torej Okinava?
1. Petdeset odtenkov modre in vonj oceana.
Kristalno čisti turkizni ocean se spogleduje s sinje modrim nebom in redkimi belimi oblaki. Njegova voda je tako prosojna, da se iz obale vidi pisan podvodni svet. Barve koralnjakov se spreminjajo z vpadnim kotom sončnih žarkov in med njimi plavajo raznobarvne tropske ribe, ogromne kladvenice, mante, želve in klobučnjaki. Tanka meja loči vabljivo toplo morje in bele peščene plaže. Plaže neštetokrat povezujejo ceste in mostovi preko morja z majhnimi otočki, ki čakajo, da nemirni duh popotnikov odkrije njihove drobne skrite kotičke. Majhne obmorske vasi in kotički na plažah predstavljajo zatočišče romantikov, navdušencev nad barvitimi sončnimi zahodi in oboževalce svežih vetrov, ki prinašajo vonj slanega oceana in svežino subtropskega pragozda ter eksotičnega sadja.
2. Terapija gozda in kraške skulpture.
Drevesne krošnje in liane subtropskih gozdov nežno šepetajo o geološki zgodovini tihih kamnin po katerih teče gozdna pot. Žvrgolenje ptic pospremi vse do šumečega strmo padajočega slapu. Z najvišje točke se iz razpenjenih valov strmo dvigajo beli klifi in naokoli po ravnini razmetano ležijo skulpture kraškega sveta, ki jih je umetelno izoblikovala narava. Malo naprej pogled seže preko neskončnega modrega obzorja v zaliv, kjer s prepletenimi koreninami kraljujejo mangrove in vabijo naprej v notranjost vse do izvira smaragdne reke. Na kopnem čaka raznolika in edinstvena subtropska pokrajina.
3. “Otočje dolgoživosti”.
Japonska družba, še posebno Okinava, želi živeti ikigai. V najpreprostejši razlagi bi iki pomenilo življenje, gai pa razlog. Prav na Okinavi živi največ stoletnikov na svetu. Kaj je razlog? Ljudje se naučijo ljubiti življenje in ga živijo tako, da imajo radi stvari s katerimi se ukvarjajo. Znajo najti smisel in veselje v drobnih stvareh (obdelovanje vrta, kuhanje, pospravljanje …) in posledično doživljajo manj stresa in so manj bolni. K njihovem načinu življenja spadajo še zdrave prehranjevalne navade, veliko gibanja in druženje. Le kje na svetu lahko občudujete in poslušate pop skupino s povprečno starostjo 84 let, ki šteje neverjetnih 33 članov?
4. Edinstvena kultura.
Kultura in tradicija Okinave je drugačna od preostalega dela Japonske. V bogati zgodovini združuje elemente prazgodovinskih prednikov kot tudi elemente japonske, kitajske, malajske, tajske in ameriške kulture. Ruševine nekdanjih gradov, slikoviti templji, strehe opečnate barve in tlakovane ulice se spogledujejo z morjem in govorijo zgodbe preteklosti. Tradicionalna glasba in plesi z eksotičnim ritmom vabijo, da se pridružite plesu eisa in igranju na sanshin. Lokalni izdelki so prefinjeni, domišljeni in polni različnih združenih kulturnih elementov, pa vendar nosijo v sebi toplino pridnih rokodelskih rok. Na Okinavi je življenje variete!
5. Posebni talismani sreče.
Najdejo se na vsakem koraku in ogromno jih je. Izpostaviti velja shisa ali levčke, ki krasijo strehe in vhode stanovanjskih hiš. Le-ti naj bi nastali po podobi sfinge, ki so jo na Okinavo prinesle trgovske poti s svilne ceste. Kitajci so imeli zmaje in zakaj ne bi kraljestvo Rjukju imelo leve?. Vedno nastopajo v paru. Shisa z odprtimi usti predstavljajo moški princip, nahajajo se na desni strani in prinašajo srečo. Tisti z zaprtimi usti predstavljajo ženski princip, ki se nahaja na levi in varuje dom pred nesrečami. Drug talisman sreče so srajce s posebnim okinavskim vzorcem imenovane Je kos oblačila za uradne dogodke ali sproščen klepet, poleti pa jih lahko nosite namesto kravate 😉 Vse, da je le sreča na vaši strani.
6. Rojstni kraj karateja.
Seveda brez borilnih veščin ne gre. Tukaj sta nastala filma Karate Kid z kultnim gospodom Miyoshijem in Ubila bom Billa. Karate je nastal iz preprostega razloga, ker se je kralj kraljestva Rjukju odločil prepovedati uporabo orožja. Ljudje so se zatekli k obrambi z golimi rokami in rodila se je nova borilna veščina. V začetku dvajsetega stoletja se je razširil na glavni del Japonske, kasneje pa popularnost dosegel tudi zunaj japonskih meja. Na Okinavi biva in ima dojo najbolj znan karate učitelj na svetu sensei Higaonna Morio. Njegov nauk pravi, da je karate življenjska filozofija, ki združuje telesno in duhovno moč.
7. Kulinarične posebnosti, ki obljubljajo dolgo življenje.
Ena od skrivnosti dolgega življenja prisrčnih domačinov je hrana. Je organskega izvora, pridelana na otoku, vse sestavine so sveže in ribe pridejo direktno iz morja na krožnik. Premorejo ogromno super živil kot sta momorodika ali grenka kumara, shikuwasa (tip citrusa) in Caulerpa lentillifera ali zeleni kaviar, vrsta alge naravno bogate z jodom. Hrana je precej drugačna od preostalega dela Japonske. Tradicionalni rezanci soba tukaj niso iz ajdove pač pa pšenične moke. Pojedo veliko zelenjave, sladkega krompirja (12 vrst), morskih darov in nekaj mesa. Prisegajo na jasminov čaj in lokalni napitek iz sadeža shikuwasa. Prav tako ne gre brez lokalnega žganja awamori in piva Orion.
Odpravite se na Okinavo! Preverite z vsemi petimi čutili ali je to destinacija, ki je vredna naziva »subtropski raj«. Vrnite se s počitnic zadovoljni, zagoreli, obogateni z novimi kulinaričnimi doživetji in polni navdiha😊 Če ga niste do sedaj, vam želimo da na Okinavi najdete svoj ikigai. Naj se vam v srce zapiše lokalni pregovor, ki pravi: «Četudi se skrijete pred celotnim svetom, ne izgubite vpogleda v svoj pravi jaz«.