ANADOLU eXpres 12 DNI

V srce Turčije

Anatolija.

Dežela na dveh kontinentih je bila od nekdaj most med vzhodom in zahodom. Od obeh svetov je vzela najboljše in ju združila v svojo mešanico, ki danes predstavlja Turčijo. V središču dežele leži apnenčasta planota, zmečkana in razjedena, z gorskimi ovirami na robu. Anatolija. Tam, kjer sonce vzhaja. Ko so davno nazaj v Anatolijo prispeli prvi turški nomadi, je tamkajšnja pokrajina gotovo močno spominjala na njihovo srednjeazijsko domovino. Raznolikost je njena značilnost. Rodovitna zemlja okrašena z zelenjem, dolinami, jezeri in gozdovi ter neskončni razgledi na valovite hribe. Tu je doma bogata preteklost in kultura. Ni naključje, da so njen azijski del stari Rimljani poimenovali Mala Azija. Saj točno to je, Azija v malem.

Potovanje v srce Turčije.

Turčija se ekspresno hitro spreminja, vendar se številni vidiki tradicionalnega življenja nadaljujejo. Tudi v Anatoliji. Njena orientalska nota omogoča skok v drugačnost s kančkom evropskega pridiha. Pojmovno nam je hkrati blizu in daleč. Kamnitim ostankom in zgodovini smo dodali še spoznavanje bogate turške tradicije. Tako je  potovanje bolj  dinamično, priložnost za stik z deželo in ljudmi pa še pristnejši. Turška hrana je poglavje zase in priložnosti za pridobitev kakšnega kilograma bo dovolj. Zabavno, spontano, predvsem pa bolj igrivo in sproščeno! Potovanje za vse, ki si želijo videti in doživeti (zaenkrat) še tradicionalno Turčijo. V objem narave ter odprtih in gostoljubnih prebivalcev. V njeno srce.

DATUM

23. 7. – 3. 8. 2025

CENA

1.497 EUR

+ letalska karta

VELIKOST SKUPINE

6 – 18 sopotnikov

STANJE PRIJAV

KMALU

ZAGOTOVLJENO

Polet preko vmesnega letališča proti Izmirju. Po pristanku in ureditvi vseh formalnosti se odpeljemo v hotel. Potem se podamo na mestne ulice in spoznamo moderno verzijo tretjega največjega turškega mesta. Nočitev.

letalo, hotel              

Ni potrebno prav daleč in visoko, da vstopimo v tradicionalno Turčijo. Za uvod v Anatolijo se odpeljemo v tradicionalno, očarljivo in slikovito vasico, ki leži v eni najbolj rodovitnih dolin egejske regije. Dom številnim civilizacijam že od antike naprej. Pravi muzej na prostem. Posejana je z edinstveno arhitekturo hiš in dvorcev s klasičnimi seldžuškimi in osmanskimi elementi. Užitek se je sprehajati po ozkih ulicah in opazovati domačine v pristni vaški kavarni v senci stoletnih platan, kako razpravljajo o vsem mogočem. Nedaleč stran se pomudimo na krajšem sprehodu ob bližnjem jezeru. Sardis, nekoč prestolnica Lidijskega imperija, je imela osrednjo in pomembno lokacijo, ki je povezovala Anatolijo z Egejsko obalo. Sardis ni bila le prestolnica, ki je vladala zahodni Anatoliji, ampak je bil tudi kraj, kjer so skovali prvi kovanec na svetu. Obiščemo ostanke gimnazije in največjo sinagogo antičnega sveta. Za konec dneva sledi vožnja v Salihli. Večerja in nočitev.

hotel, zajtrk, večerja  

Po zajtrku se odpeljemo v regijo, ki je dom nekaterih najmlajših vulkanov v Turčiji. Za seboj so pustili vulkanski pepel in lavo, zato je veliko območij okoli Kule pokritih s črnimi polji, zaradi česar je regija dobila vzdevek “požgana dežela”. Obiščemo del vulkanskega geoparka. Mesto Kula s svojimi zgodovinskimi čari in naravnimi lepotami daje občutek muzeja na prostem. Poleg zgodovinskih hiš (več kot 3000) ima njegova okolica raznoliko geološko in geomorfno dediščino z več kot 80 vulkanskimi stožci, pravljičnimi dimniki, kraškimi jamami, kanjoni, skalnimi grobnicami in skalnimi mostovi. Pobliže si pogledamo enega izmed vulkanskih stožcev ter pravljične dimnike. Pot nas vodi dalje do enega največjih naravnih čudes. Doživimo belino Bombažnega gradu! Pamukkale in bližnje antično mesto Hierapolis ležita na hribu 300 metrov nad morjem. Naravni vroči vrelci, ki prodirajo na površje iz hriba Čaldagi, so bogati s kalcijevim bikarbonatom. Že tisočletja se nalaga v obliki kotanjic in kaskad in ustvarja pravo umetniško delo. Bela terasasta zavesa, preko katere se preliva topla voda, je naravni magnet, ki že od nekdaj privablja obiskovalce. Ni naključje, da so stari Grki in Rimljani v neposredni bližini ustanovili zdraviliško mesto, kamor so bogataši prihajali uživat in preživljat svoje zadnje dni. Največja nekropola na anatolskih tleh, lepo ohranjen rimski amfiteater, bazilika, gimnazija in fontana v kombinaciji z belimi kaskadami  predstavljajo edinstven kompleks, ki je pod Unescovo zaščito. O zdravilnih učinkih vode se je prepričala tudi egipčanska kraljica Kleopatra, ko je z Markom Antonijem tukaj preživljala svoje medene tedne. Večerja in nočitev.

hotel, zajtrk, večerja

Zajtrk. Vožnja do zelo edinstvenega jezera z nezemeljsko turkizno barvo gladine, z izjemno čisto vodo in čudno belo obalo – nekaj, česar ni mogoče videti na »običajnih« jezerih. Nekateri pravijo, da je to jezero »največji približek Marsa na Zemlji«. Em, in kaj naj bi to pomenilo? Pojdimo tja in poglejmo. Po osvežitvi se odpeljemo v starodavno mesto Sagalassos, ki se nahaja na pobočju gorovja Taurus. Tu času botrujejo ogromno gledališče, stebriščna ulica in številni templji in cerkve. Zagotovo pa je najbolj impresiven še vedno delujoči rimski vodnjak, ki je eden najbolj edinstvenih ohranjenih rimskih vodnjakov. Vožnja do Isparte in nočitev.

hotel, zajtrk              

Po zajtrku se odpravimo na daljši sprehod po »pisanem kanjonu«, obdanem z borovimi gozdovi. Naslednja postaja pa je spet jezero oziroma dva. Turčija se ponaša z več kot 300 naravnimi in 130 umetnimi jezeri. Največ jih je doma prav v Anatoliji. Najprej postanemo v mestu Egirdir, ki leži ob četrtem največjem turškem jezeru, obkroženim z gorami. Sprehodimo se po starem mestnem jedru, nato pa se za zaključek dneva odpeljemo v Bejšehir, tipično anatolsko mesto. Sprehodimo se ob tretjem največjem turškem jezeru in opazujemo domačine pri ribolovu. Preostanek dneva izkoristimo za okušanje lokalnih kulinaričnih dobrot in klepet z domačini. Nočitev.

hotel, zajtrk              

Zajtrk. V Bejšehirju že dobrih 700 let stoji prav posebna mošeja iz časa dinastije Ešrefoglu iz 13. stoletja. Edinstvena, z ravno stekleno streho, lesenimi stebri in umetelno izrezljano prižnico predstavlja višek skladnosti in lepote iz obdobja turških Seldžukov. Po ogledu in obveznem čaju se odpeljemo in nato sprehodimo do zanimivega slapu na reki Göksu. Mesto Karaman je tipično turško mesto v Anatoliji, staro in novo. Polno kavarn in trgovin. V njegovem središču so ostanki srednjeveškega grajskega kompleksa, zgrajenega na gomili, že dolgo nazaj. Prost preostanek dneva za individualna raziskovanja. Nočitev.

hotel, zajtrk

Po zajtrku se odpravimo na raziskovanje tiste »ta prave« tradicionalne in nedotaknjene Anatolilje. Za začetek se sprehodimo skozi res že zelo staro tipično anatolsko vasico. V bližini pa ležita še dve povezani, a vendar zelo različni vasici. Njuni začetki segajo v čas bizantinskega cesarstva. Vas Manazan se ponaša s številnimi jamami izklesanimi visoko na steni pečine, ki se raztegujejo po dolgi dolini. V zapletenem nizu jam in rovov so bile v njih cerkve, skladišča, družinske hiše in celo pokopališča, vse visoko nad tlemi na steni pečine. Vas Taškale pa je znana po več kot 250 majhnih jamah, katere domačini še vedno uporabljajo za kašče. Potem pa se po »pokrajini zlomljenih hribov« odpeljemo devet tisoč let v preteklost. Takrat so se ljudje začeli zbirati v današnjem Čatalhojuku. Zgradili so hiše iz blatne opeke, izdelovali so glineno posodo in ostro orodje iz vulkanskega stekla. Udomačili so živali in se ukvarjali s poljedelstvom. Poleg tega so izdelali široko paleto umetniških del v obliki stenskih in talnih poslikav ter skulptur iz kamna in gline. Pomembno mesto (danes pod Unescovo zaščito), ki kaže na eno najpomembnejših človeških preobrazb, od nomada do kmeta. Od tam se bomo po stranskih cestah podali proti Afjonu, spremljali pa nas bodo dramatični razgledi v srcu Anatolije. Prihod v Afjon in nočitev.

hotel, zajtrk 

Po zajtrku se odpeljemo v zeleno in idilično anatolsko višavje. Sile vetra in vode na vulkanskem tufu so oblikovale osupljivo pokrajino pečin in pravljičnih dimnikov, ki pogosto spominja na Kapadokijo. Pred nami se odpre Frigijska dolina. Gre za eno najlepših regij Turčije, območje veliko kar 5300 km2. To območje so nekoč naseljevali Frigijci, ki so svoj čas tvorili eno najmočnejših kraljestev na Bližnjem Vzhodu. Vsepovsod, levo in desno, so vidni številni spomeniki, kosi in drobci izklesani iz neke davne preteklosti. Dolina je bila dom kralja Midasa, Gordija, Lidijcev, Perzijcev, Rimljanov, Seldžukov, Osmanov in še koga. Pravijo, da je vas Ayazini srce Frigije. V njeni bližini so čudovite doline in nenavadne skalne formacije, med njimi tudi tako imenovani pravljični dimniki. Tu najdemo cerkev, grobnice in v skalo vklesane hiše. Kot nalašč za daljše sprehode. Proti večeru se vrnemo v Afjon.

hotel, zajtrk 

Tudi današnji dan bo frigijsko obarvan. Po stranskih poteh se odpeljemo v središče frigijskega visokogorja. Frigijskemu kraljestvu naj bi vladal kralj Midas. Gre za resnično osebo ali le mit? Podamo se v Midasovo mesto, ki stoji na vrhu hriba, kjer vulkanski ostanki še danes štrlijo iz zemlje. Tu so številne starodavne jame in grobnice in tuneli. Tisti najlepši spomenik pa je zagotovo veličastna tempeljska fasada stara skoraj tri tisoč let, visoka 17 metrov. Na njej pa dokazi, da je Midas bil resnična oseba. Po prijetnem sprehodu med kamnitimi ostanki se podamo v mestece Seyitgazi, skozi katero je nekoč potekala romarska pot proti Bagdadu in Meki. Nad mestecem obiščemo mošejo in grobnico Seyyida Battala Gazija, anatolskega vojaka in junaka iz 7. stoletja. Kasneje pa je kompleks postal pomemben sufijski kraj za derviško skupnost bektašev. Zvečer prispemo v moderno anatolsko mesto Eskišehir. Nočitev.

hotel, zajtrk 

Čeprav so zlahka vidni že od daleč, pa jih na srečo še niso odkrile trume turistov. Ti mavrični hribi so nastali pred približno 10 milijoni let. Podobnih hribov ni veliko … Smo na drugem planetu? Ves čas se ustavljamo za sprehode in fotopostanke, dokler ne pridemo do mesta Bejpazari. Sprehodimo se po tlakovanih ulicah in občudujemo lepo ohranjene tradicionalne osmanske hiše. Restavrirane in obnovljene predstavljajo del avtentične ponudbe butičnih penzionov, hotelov in restavracij. Paša za oči in usta pa je tudi bogata kulinarična ponudba. Posebnost so jedi pripravljene s korenčkom, po katerem mesto slovi. Sladice, napitki, celo sladoled iz korenčka si lahko privoščimo! Smo že kaj nakupovali spominke? Mogoče je čas, da začnemo … Nočitev.

hotel, zajtrk 

Po zajtrku se napotimo proti Istanbulu. A do tja je še dolga pot, saj nas vmes čakata še dve tradicionalni anatolski mesti. Takoj, ko vstopimo v Mudurnu, se zdi, da se je tu čas ustavil. Leži v ozki dolini, obkrožen z borovim gozdom, v osmanskih časih pa je bil pomemben trgovski center. Danes je mesto najbolj znano ravno po izjemno dobro ohranjeni osmanski arhitekturi, mošejah in hišah. Čas čisto prehitro mineva. Treba bo naprej. Na poti naredimo postanek ob malem jezeru Sunnet, nato pa obiščemo še eno tradicionalno turško mesto Gojnuk, ki je do danes uspelo ohraniti svoje zgodovinske, kulturne in arhitekturne bisere iz osmanskih časov. Večerni prihod v največje turško mesto, Istanbul.

hotel, zajtrk

Zajtrk. Prosto dopoldne za individualno raziskovanje ali nakupovanje. V zgodnjih popoldanskih urah se odpeljemo na mestno letališče, od koder poletimo proti domu. Konec potovanja.

letalo, zajtrk

CENA

Cena potovanja pri 6–18 potnikih: 1.497 EUR + letalska karta za doplačilo

CENA VKLJUČUJE:

– 11 x nočitev v hotelih 3-4* (lokalna kategorizacija),

– 11 x zajtrk

– 2 x večerja,

– vse prevoze in oglede z avtobusom ali kombiji,

– vstopnine po programu,

– lokalnega vodnika,

– slovenskega vodjo poti,

– vse stroške priprave in organizacije potovanja.

V CENI NISO VKLJUČENI:

– povratna mednarodna letalska karta; cena karte se giblje od 320 EUR naprej,

– prevoz do bližnjega letališča, v kolikor odhod ni z letališča Jožeta Pučnika,

– doplačilo za enoposteljno sobo 220 EUR,

– zavarovanje odpovedi,

– dodatnega zdravstvenega zavarovanja z asistenco v tujini,

– napitnine 60 EUR (na kraju samem).

NAMESTITVE IN PREHRANA:

Hoteli, ki jih uporabljamo na tem potovanju, so 3-4* lokalne kategorizacije. Hoteli ponujajo udobno namestitev.

Turška hrana je dobra in zelo pestra. Poznajo veliko zelenjavnih in mesnih jedi, pripravljenih na nešteto različnih načinov. Imajo celo paleto juh, od vseh pa je po našem mnenju daleč najboljša mercimek – lečna juha. Znane pa so tudi paradižnikova, jogurtova in piščančja juha. Turki naravnost obožujejo meso, najraje imajo ovčetino, ki je zanje tudi najbolj dragoceno meso. Kebap (pečeno meso) je paleta različnih oblik pečenega mesa. Poleg döner kebapa (narezan v sendviču) so tu še şiş kebap (nabodala, koščki mesa in zelenjave), Urfa in Adana kebap (nabodalo, mleto meso), köfte pa so mesne kroglice, kot nekakšni okrogli čevapčiči. Kljub temu, da ima Turčija ogromno morja, ribe niso najbolj priljubljene. Tradicionalne turške pice, imenovane pide, so lahko mesne ali zelenjavne. Podobno naši pici je tudi lahmacun (arabska jed; tanjše testo, pokrito z mletim mesom). Gözleme pa so slane turške palačinke – krompirjeve, sirove, špinačne, mesne, … Zelenjava in sadje (predvsem sezonsko) sta vedno na voljo. Da ne govorimo o izvrstnih turških sladicah – tatlı 😊. Turki jih naravnost obožujejo. Bolj so sladke, boljše so. Od baklave in lokuma do sutlača.

Med pijačami je vsesplošno priljubljen čaj, ki mu delajo družbo še mnoge druge brezalkoholne pijače. Ob hrani Turki radi pijejo ayran – pijačo, narejeno iz jogurta, vode in soli. Sveži sokovi, običajno stisnjeni iz pomaranč in granatnih jabolk, so pogosto na voljo. Med alkoholnimi pijačami je najbolj dostopno pivo. Svetujemo pitje ustekleničene vode.

ZDRAVJE:

Obveznih cepljenj za to potovanje ni. Če jemljete kakšna posebna zdravila, jih zadostno količino vzemite s seboj. Za več informacij se obrnite na ZZV oziroma preverite na spletni strani Zdravi na pot.

DOKUMENTI IN VIZUMI:

Za to potovanje potrebujemo potni list z veljavnostjo še vsaj 6 mesecev po koncu potovanja. Dolžnost vsakega potnika je, da nam pravočasno zagotovi vse zahtevane dokumente in točne podatke, tudi vizum, če si ga potnik ureja sam (velja za hrvaške državljane).

VIZUM ZA TURČIJO: Vizum za Turčijo za državljane Slovenije ni potreben.

VREME:

Na potovanju po Turčiji se pretežno gibljemo po visoki planoti Anatoliji (800-2600 metrov nad morjem). Pričakujemo sončno vreme. Preko dneva je temperatura med 28 in 33 stopinj Celzija. Zvečer in ponoči pa se lahko temperature spustijo za več kot 10 stopinj Celzija. Zrak v Anatoliji je suh in prijeten. Še več splošnih informacij o vremenu v Turčiji dobite na www.wunderground.com.

PLANIRANI STROŠKI:

Povprečno 150-200 EUR na osebo na potovanje (pijača, hrana in drobni izdatki). Doplačila in napitnine niso všteti v ta znesek.

Mogoče vas zanima tudi:
FERSKI OTOKI 8 DNI

FERSKI OTOKI 8 DNI

12. 7. - 19. 7. 2025
KAZAHSTAN eXpres 9 DNI

KAZAHSTAN eXpres 9 DNI

25. 7. - 2. 8. 2025
ŠRILANKA 12 DNI

ŠRILANKA 12 DNI

6. 8. - 17. 8. 2025
PAKISTAN 16 DNI

PAKISTAN 16 DNI

23. 8. - 7. 9. 2025
ANADOLU eXpres 12 DNI

ANADOLU eXpres 12 DNI

17. 9. - 28. 9. 2025