ŠRILANKA

Zelena dežela prijaznih ljudi

12 DNI

Šrilanka. Biser Indijskega oceana.

Šrilanka je otok draguljev, čaja in cimeta. Res je nekaj na tem. Na Šrilanki se je res vse skupaj začelo z biseri, ko so pred davnimi časi iz indijskega podkontinenta prišli princ Vijaya in njegovi vojaki. Šrilanka je bila zaradi svojih naravnih bogastev vedno zelo privlačna. Zato ni čudno, da so v zlati dobi kolonializma kar tekmovali, kdo bo prevzel nadzor nad otokom. Vsi so želeli imeti dragocene cejlonske safirje in rubine, čaj in cimet. Bujna, zelena, tropska, reliefno razgibana, deževna, vroča, budistična, hindujska, narodnostno pestra z bogato floro in favno, vse to je Šrilanka. Tu so doma pretežno Sinhalci in Tamilci, ki prakticirajo budizem, hinduizem, islam in krščanstvo. Ne glede na to kdo si in kaj si, vsi so ponosni na to, da so Šrilančani.

Šrilanka

Raznolikost pokrajine in ljudi.

Poleg klasičnih turističnih ogledov smo se odločili, da damo nekaj več poudarka na narodnih parkih, ki so rastlinsko in živalsko pestri in zanimivi. Več kot 26 odstotkov otoka predstavljajo narodni parki oziroma zaščitena območja. Nekateri parki so postali zelo obljudeni, kjer praktično ni več pristnega doživetja narave. Mi smo se odločili za tri čudovite predele, ki niso tako zelo obljudeni in so si med sabo zelo različni. V širšem okolju NP Minneriya (ki je od vseh treh še najbolj obiskan) živi več kot dvesto slonov, ki bivajo v popolnoma naravnem okolju. NP Horton Plains je visokogorsko zaščiteno območje, ki ob lepem vremenu z vrtoglavega klifa ponuja čudovit razgled na okolico. NP deževnega tropskega gozda Sinharaja, pa je bujen, neprehoden svet v prvinskost džungle.

DATUM

6. 8. – 17. 8. 2025

CENA

1.470 EUR

+ letalska karta

VELIKOST SKUPINE

7 – 18 sopotnikov

STANJE PRIJAV

Že prve prijave

Zbor ter polet preko ljubljanskega ali enega od evropskih letališč proti Kolombu.

letalo              

V zgodnjih jutranjih urah priletimo na Šrilanko. Ayubowan, dobrodošli na Šrilanki! Že ob prvem stiku z deželo je jasno, da smo prispeli v čisto drug svet. Vročina, vse buhti, kaos na cesti, darve, direndaj! Po opravljenih obmejnih formalnostih se z avtobusom odpeljemo do skalnih templjev v Dambulli (Unesco), kjer si ogledamo najlepše ohranjene tovrstne templje na Šrilanki. Nahajajo se na vrhu ogromne granitne skale in so še danes pomemben budističen sveti kraj z več kot 150 različnimi kipi Bude. Verniki nosijo Budi cvetove lotusa in vodnih lillij, ki so prava poslastica za številne opice, ki jih srečamo na poti. Po ogledu jamskih templjev sledi avtentično šrilanško kosilo. Otočani prisegajo na hrano, ki je kuhana na ognju in v glinenih posodah. Jedli bomo z rokami iz lotusovih »krožnikov« tako kot pravi domačini. Popoldne izkoristimo za spoznavanje šrilanškega podeželja. Večerja in nočitev v Habarani.

avtobus, čolni, hotel, kosilo, večerja             

Dopoldne preživimo v raziskovanju ostankov skale levjega žrela oziroma Sigiriye (Unesco). To je kraj, kjer je v petem stoletju našega štetja kralj Kašapa našel svoje skrivališče. Bal se je za lastno življenje, saj je vedel da ga išče brat v maščevanju za storjeni očetomor. Kašapa je ob in na skali zgradil veliko rezidenco za svojo družino, vojsko in 500 mičnih ljubic. Zjutraj se povzpnemo na ta erodirani osamelec in se naužijemo lepega razgleda. Nato se z avtobusom odpeljemo do srednjeveške prestolnice Polonnaruwe (Unesco). S kolesi vijugamo med starodavnimi budističnimi svetišči, bolnišnicami, šolami in samostani. Kralji Polonnaruwe so nadaljevali s tradicijo življenja iz prve prestolnice in z gradnjo številnih vodnih rezervoarjev, ki so bili nujno potrebni za preživetje. Tu je kralj Parakramabahu zgradil tako velik vodni rezervoar, da so ga poimenovali kar Parakramabahujevo morje.

avtobus, kolesa, hoje za okvirno 3-4 ure, hotel, zajtrk, večerja

Dopoldan preživimo v terenskih vozilih in opazujemo življenje slonov v naravnem parku Minneriya. Šrilanka je poznana po svojih največjih predstavnikih vrste indijskih slonov in NP Minneriya z okolico ponuja dom več sto slonom, živečim v naravnem okolju. Anuradhapura (Unesco) je bila prva prestolnica na otoku in še posebej zanimiva, saj območje starega mesta še danes živi. Kako tudi ne bi, saj se tu hranijo pomembne Budine relikvije. Med najpomembnejšimi je zagotovo drevo Bo, ki je zraslo iz sadike drevesa, pod katerim je Buda doživel razsvetljenje. Jutra ob drevesu so še prav posebej lepa, ko se k njem zgrinjajo verniki oblečeni v pražnja bela oblačila. Kot domačini bosi obkrožimo stupo in si pogledamo tudi območja starih samostanov, kjer se najde množica zanimivih spomenikov. Čudovita okolica pripomore k občutku, da se je čas zavrtel v obdobje, ko se je tu trlo menihov. Večerja in nočitev.

avtobus, terenska vozila, hotel, zajtrk, večerja

Na poti do hribovskega mesta Kandy, se ustavimo v začimbnem vrtu, kjer nam predstavijo različne rastline, ki jih uporabljajo pri ajurvedskem načinu zdravljenja. Po prihodu v Kandy si najprej ogledamo kulturno predstavo šrilanških plesov in pesmi, ki jih izvajajo ob verskih praznovanjih in pomembnih vsakdanjih življenjskih dogodkih. Zvečer pa obiščemo najbolj pomemben tempelj na otoku, tempelj zobne relikvije. Gre za zob Bude, ki ga je indijska princesa Hemamala na Šrilanko prinesla skritega, vpletenega v njene lase. V templju spoznamo spokojno versko življenje domačinov, ki je prepleteno z njihovim vsakdanom. Večerja in nočitev.

avtobus, hotel, zajtrk, večerja

Ta dan smo namenili spoznavanju mesta Kandy in njegove okolice. Dopoldne skupaj obiščemo kraljevske botanične vrtove v Peradeniyi. Park se razteza na 59 hektarjih površine, kjer raste več kot štiri tisoč različnih rastlinskih vrst z vseh delov sveta. Po spiralnih stopnicah se povzpnemo na 48-metrski stolp Ambuluwawa, od koder se nam odpre kar 360o pogled na osrednje šrilanško gorovje. Prosto popoldne preživimo v Kandiju, v mestnem središču ali na živahni tržnici ali pa zgolj ob skodelici aromatičnega cejlonskega čaja. Večerja in nočitev.

avtobus, hotel, zajtrk, večerja

Zjutraj odhitimo na železniško postajo, kjer počakamo vlak, ki nas popelje do najvišje ležečega mesta na otoku, Nuwara Eliye. Vlak pride, ko pride in obeta se nam tri urna panoramska vožnja med vasmi, čajnimi plantažami in skromnimi naselji plantažnih delavcev. Po prihodu v Nuwaro Eliyo se odpeljemo na eno od visokogorskih čajnih plantaž, kjer nam razložijo kako poteka 24 urni postopek predelave čajnih listov, da so primerni za napitek. V mestu so bili nekdaj nastanjeni mnogi britanski kolonialni lastniki plantaž, zato ni čudno, da se je mesta prijel nadimek Mala Anglija. Kaj pa kakšen daljši sprehod po poljih čaja? Nastanimo se v hotelu in si ob večerji privoščimo žlahtni napitek »zelenega zlata«.

vlak, avtobus, hoje za okvirno 1-2 uri, hotel, zajtrk, večerja

Zgodaj zjutraj, še pred zajtrkom gremo na pot do konca sveta. Tako se imenuje klif v naravnem parku Horton Plains. Naravni park je eno redkih zaščitenih območij, kjer je dovoljeno hoditi peš in ni potrebno biti v džipih. Približno dve uri hoda imamo do klifa, kjer opazujemo nastanek novega dne in si privoščimo zajtrk, ki smo si ga prinesli s seboj. Na poti nazaj do parkirišča se sprehodimo čez zeleno planoto ter se ustavimo še pri malem slapu, kjer se lahko osvežimo. Še zadnji vdihljaji višinskega zraka, preden se naslednji dan odpravimo nazaj v nižavje! Za konec dneva nas čakata slap Demodara in postanek pri znamenitem mostu »Nine Arch«. Namestimo se v »popotniški« Elli. Prost večer.

avtobus, hoje za okvirno 5-6 ur, penzion, zajtrk, kosilo           

Po zajtrku nas čaka dolga avtobusna vožnja (okoli 5 – 6 ur) proti naslednjemu zaščitenemu območju, tropskemu deževnemu gozdu Sinharaja. Namestimo se v preprostem penzionu. Kosilo. Popoldne izkoristimo za raziskovanje čudovitega deževnega gozda Levji kralj, kar Sinharaja tudi pomeni. Šrilanka se ponaša z veliko znamenitostmi, ki so pod Unescovo zaščito in Sinharaja je zaradi svoje biodiverzitete eno takih. Bujna džungla z raznovrstnim endemičnim rastlinjem in živalmi ponuja zanimivo izkušnjo tropskega trekinga. Zvečer se polni novih vtisov vrnemo nazaj v našo simpatično namestitev. Večerja in nočitev.

avtobus, hoje za okvirno 3-4 ure, penzion, zajtrk, kosilo, večerja

Morje prihajamo! Zadnji del našega potovanja smo namenili jugo zahodni obali Šrilanke. Na poti do tja se ustavimo v kolonialnem mestu Galle (Unesco), ki je bil nekdaj pomemben pristaniški center. Sprehodimo se po mestnem obzidju in opazujemo razkošna bivališča nekdanjih trgovcev. Šrilanška obala pa ni zanimiva le za turiste. Na obalo vsako leto priplavajo morske želve na valjenje jajc. Ker predstavljajo v pesku zakopana jajca dokaj lahek plen za plenilce, so se posamezne lokalne družine odločile, da pomagajo pri ohranitvi vrste. Želvja jajca zakopljejo na domačem, strogo varovanem vrtu in počakajo, da se zvalijo male želvice, ki jih nadzorovano spustijo v morje. Eno takih domačih valilnic bomo obiskali tudi mi. Sledi še fotopostanek pri slavnih ribičih na palicah in vožnja do hotela.

avtobus, hotel, zajtrk

Prost dan na obali lahko izkoristimo za počitek, plavanje, zadnje nakupovanje spominkov ali za raziskovanje okolice. Zvečer se z avtobusom odpeljemo na letališče v Kolombu.

avtobus, hotel, zajtrk

V zgodnjih jutranjih urah preko vmesnega letališča poletimo proti domu. Sežemo si v roke za v slovo, vse do naslednjega potovanja :).

letalo

CENA

Cena potovanja pri 7-18 potnikih: 1.470 EUR + letalska karta za doplačilo

CENA VKLJUČUJE:

– 8 x nočitev v hotelih 3-4* (lokalne kategorizacije),

– 2 x nočitev v penzionu,

– 9 x zajtrk,

– 2 x kosilo,

– 7 x večerja,

– vse vstopnine po programu,

– vse prevoze z avtobusom ali kombiji,

– čolni, kolesa in terenska vozila,

– dnevni vlak Kandy-Nuwara Eliya,

– lokalne vodnike na poti in njihove pomočnike,

– slovenskega vodjo poti,

– vse stroške priprave in organizacije potovanja.

V CENI NISO VKLJUČENI:

– povratna mednarodna letalska karta; cena karte se giblje od 700 EUR naprej,

– prevoz do bližnjega letališča, v kolikor odhod ni z letališča Jožeta Pučnik,

– vizum za Šrilanko 60 USD (okvirno; na kraju samem),

– doplačilo za enoposteljno sobo 390 EUR,

– napitnine 60 EUR (na kraju samem),

– zavarovanje odpovedi,

– dodatno zdravstveno zavarovanje z asistenco v tujini.

DOPLAČILA PO ŽELJI (na kraju samem):

– ajurvedska masaža okvirno 30 EUR,

– obisk slonje sirotišnice okvirno 25 EUR (min. 4 osebe).

DOKUMENTI IN VIZUMI:

Za to potovanje potrebujemo potni list z veljavnostjo še vsaj 6 mesecev po koncu potovanja. Dolžnost vsakega potnika je, da nam pravočasno zagotovi vse zahtevane dokumente in pravilne podatke ter tudi vizum, če si ga potnik ureja sam.

ŠRILANŠKI VIZUM: Šrilanški vizum je za državljane Slovenije obvezen. Pridobimo ga na letališču ob prihodu. Potrebujemo vsaj 6 mesecev veljaven potni list. Okvirna cena šrilanškega vizuma znaša 60 USD.

ZDRAVJE:

Obveznih ali drugih priporočljivih cepljenj za to potovanje ni. Če jemljete kakšna posebna zdravila, jih zadostno količino vzemite s seboj. Več informacij o zdravju dobite na www.zdravinapot.si.

NAMESTITVE IN PREHRANA:

Hoteli na našem potovanju so preprosti in čisti, lokalne kategorizacije 3-4*. Šrilanka je tropska dežela z zelo visoko stopnjo vlažnosti v ozračju.

Šrilančani prisegajo na pekočo hrano, oziroma na čili v takšni in drugačni obliki za zajtrk, kosilo in večerjo. V njihovi prehrani prevladuje riž z različnimi kari omakami. Večji del teh omak je zelenjaven. Od mesa se na krožnikih največkrat znajdeta piščanec in riba, včasih tudi goveje meso. Na otoku se največ popije močnega črnega čaja, ki ga pridelajo sami. Osvežilni pa so tudi naravni sokovi in brezalkoholno ingverjevo pivo. Od alkoholnih pijač imajo najraje lokalno pivo in palmino žganje.

VREME:

Podnebje Šrilanke je tropsko, saj se nahaja v neposredni bližini ekvatorja. Temperature so skozi celotno leto konstantne in se spreminjajo zgolj glede na nadmorsko višino. Ob obali in v nižavju je povprečna dnevna temperatura med 25 in 32 stopinj Celzija čez dan, ponoči lahko pade na 20 stopinj. V višjih legah s temperaturo upada tudi vlažnost zraka, ki je sicer v povprečju  med 60 – 90 odstotki. Na vreme pretežno vplivata dve monsunski obdobji. Tako monsun Yala prinese dež na Z in JZ obalo od maja do septembra, monsun Maha pa prinese padavine na V in S od oktobra do februarja. Na splošno je vreme na Šrilanki nepredvidljivo in kratke plohe se lahko pojavijo kadar koli. Zato sta dežnik ali pelerina vedno dobrodošla.

Več informacij o vremenu na Šrilanki dobite na www.wunderground.com.

SKUPINA IN EKIPA:

Velikost skupine je med 7 in 18 oseb. Ekipo na potovanju sestavljajo slovenski vodja poti, lokalni vodniki in vozniki.

PREDVIDENI STROŠKI NA POTI:

Povprečno 100-150 EUR na osebo na potovanje (pijača, hrana in drobni izdatki). Doplačila in napitnine niso všteti v ta znesek.

Šrilanka je biserček. Zanjo sem se odločila zaradi vsega, kar je obetala … narava, plaže, Bude.

Veliko je bilo lepih trenutkov. Od NP Horton Plains, pa deževnega gozda, želvjega zavetišča, slonjega rezervata, kolesarjenja v Polonnaruwi, pudža in kulturna predstava v Kandiju, vlak do Elije, dan na plaži, Sigiriya, večerja pri domačinih v Habarani.

Namestitve so se med seboj razlikovale, prav vse pa so bile prijetne, čiste, osebje pa izjemno prijazno.

Suzi, april 2023

Najbolj so mi bili všeč trekingi, čajni nasadi… samo, da je narava in sem srečna :).

Irma, april 2023

Moje navdušenje nad Šrilanko še kar traja. Lahko bi malo dlje trajalo ;).

Program je bil v celoti izveden. Sem zadovoljna.

Noro dobra hrana. Lokalna ekipa je bila najboljša do sedaj.

Marjana, april 2023

Šrilanka = fantazija.

Doživela sem pristni stik z ljudmi in zvedela ogromno novih stvari o otoku (zgodovina in kultura).

Saša, april 2023
Mogoče vas zanima tudi:
ANADOLU eXpres 12 DNI

ANADOLU eXpres 12 DNI

17. 9. - 28. 9. 2025
KAZAHSTAN eXpres 9 DNI

KAZAHSTAN eXpres 9 DNI

25. 7. - 2. 8. 2025
FERSKI OTOKI 8 DNI

FERSKI OTOKI 8 DNI

19. 8. - 16. 8. 2025
ZAHODNA KITAJSKA 20 DNI

ZAHODNA KITAJSKA 20 DNI

9. 8. - 28. 8. 2025
PAKISTAN 16 DNI

PAKISTAN 16 DNI

23. 8. - 7. 9. 2025