O POTOVANJU – POSEBNOST JEMNA:
VARNOST: Obstajajo nekateri varnostni zadržki glede potovanja v »celinski« Jemen. V nekaterih delih države še vedno prihaja do oboroženih spopadov, a območja, v katera potujemo mi, so stabilna in varna za obisk. Deželo bomo raziskovali pod budnim očesom naše, zaupanja vredne lokalne agencije s stalnim lokalnim spremstvom (lokalni vodnik, vozniki in beduini) po varnih cestah in krajih. Potovanje v Jemen zahteva nekoliko temeljitejši razmislek. Končna odločitev je kot vedno, vaša.
PREVOZI: vozili nas bodo izkušeni vozniki, ki so dobri poznavalci terena. Prevažali se bomo s terenskimi vozili (za 3 do 4 osebe). Nekatere ceste so asfaltirane, nekatere makadamske.
DENAR: Denarna valuta je jemenski rial. Dvigovanje gotovine v banki ali na bankomatih v Jemnu ni mogoče. Iz tega razloga je v državo potrebno vstopiti z zadostno količino gotovine v dolarjih.
DOKUMENTI IN VIZUMI:
Za to potovanje potrebujemo potni list z veljavnostjo še vsaj 6 mesecev po koncu potovanja. Dolžnost vsakega potnika je, da nam pravočasno zagotovi vse zahtevane dokumente in točne podatke. Vse podatke bomo potrebovali (okvirno) najmanj mesec in pol pred odhodom na potovanje.
OMANSKI VIZUM: Za slovenske državljane omanski vizum (za potovanja do 14 dni) ni potreben.
JEMENSKI VIZUM: Vizum za vstop v Jemen je potreben. Vizum uredimo pred odhodom na potovanje. Za pridobitev vizuma potrebujemo veljaven potni list (v njem ne sme biti izraelskega žiga ali žiga z meje z Izraelom; če imate v potnem listu iranski žig/vizum, nam to nujno sporočite), barvni sken/kopijo potnega lista, ki ga je potrebno priložiti ob prijavi na potovanje. Cena vizuma je že vključena v ceno potovanja.
ZDRAVJE:
Obveznih ali drugih priporočljivih cepljenj za to potovanje ni. Če jemljete kakšna posebna zdravila, jih zadostno količino vzemite s seboj. Več informacij o zdravju dobite na www.zdravinapot.si.
NAMESTITVE:
Sedem noči bomo nočili v preprostih hotelih ali penzionih, brez lokalne kategorizacije. Dve noči bomo kampirali/šotorili na morju in v puščavi. Za šotore, podloge in odeje bo poskrbljeno. Za kampiranje/šotorjenje poleg opreme, ki jo priskrbi lokalna agencija, potrebujemo spalno vrečo, ki zdrži temperaturo do 10oC.
PREHRANA IN PIJAČA:
Hrana in restavracije so tipične jemenske. Turističnih restavracij ni. Obroki so ponavadi sestavljeni iz testenin, zelenjave, riža in odličnega kruha. Nacionalna pijača je sladek črni čaj. V trgovinah so na voljo razni pakirani sokovi. Alkohol je v Jemnu prepovedan. Na potovanju po Jemnu so v programu vključeni skoraj vsi (lokalno pripravljeni) obroki – zajtrk, kosilo in večerja.
VREME:
Najlepši čas potovanja v Jemen je med oktobrom in marcem. V tem letnem času je pričakovano sončno, toplo in suho vreme. Temperature čez dan se gibljejo med 28 in 30oC. Ponoči so temperature nižje. Temperatura morja je med 23 in 25oC. Pomembno: veliko je prahu. Več informacij o vremenu v Jemnu dobite na www.wunderground.com.
OBLEKA IN OSTALA OPREMA:
Jemen je muslimanska dežela. Dežela velja za precej konzervativno. Obstajajo pravila pri obnašanju in oblačenju, ki so drugačna od naših. Predlagamo, da vaša garderoba vključuje obleko, ki zakriva ramena, dekolte in noge (dolge hlače, majice z ne prekratkimi rokavi, …). S seboj vzemite oblačila tako za vroče kot za malce hladnejše vreme, da se boste lahko po potrebi »čebulno« oblačili. S seboj vzemite tudi kopalke za dan ob morju. Obutev naj bo predvsem udobna. Prav vam bodo prišli športni sandali, za daljša pohajkovanja po deželi pa tudi zaprti športni copati z dobrim oprijemom (zaradi zelo ostrih manjših kamnov na poteh).
Na to potovanje lahko potujete s kovčkom, potovalko ali nahrbtnikom.
Priporočamo tudi:
– zaščitna sredstva pred soncem (čepica, klobuk, ruta, sončna očala, krema z zaščitnim faktorjem …),
– krema in vazelin, da se izognete suhi koži in razpokanim ustnicam,
– žepna ali naglavna svetilka,
– zadostna količina baterij oziroma rezervna prenosna baterija (power bank) za fotoaparate (zaradi omejenega dostopa do elektrike čez dan),
– brisača in kopalke,
– tanka spalna vreča ali »zašita rjuha« za kampiranje,
– jedilni pribor (domačini doma in v restavracijah jedo z rokami; pribor bo na voljo le včasih),
– prva pomoč (povoji, obliži, razkužilo, rehidracijski prašek, vitamini, sredstva proti diareji, zaprtju, bolečinam …).
ELEKTRIČNA NAPETOST:
V Jemnu je napetost 220 V. Večina vtičnic je na tri luknje (podobno kot v Veliki Britaniji). Adapterje se lahko kupi na licu mesta. Polnjenje bo možno v hotelih/penzionih. S seboj imejte dovolj rezervnih baterij za fotoaparate in/ali prenosne baterije (power bank). Naprave boste lahko napolnili v vozilih med vožnjo z USB kablom.
TELEFON IN INTERNET:
Mobiteli brez večjih težav delujejo povsod. Internet je brezplačno na voljo v vseh hotelih/penzionih.
V kolikor pa vaš telefon omogoča E-Sim, pa si lahko mobilne podatke najhitreje in najceneje uredite z nakupom E-Sim.
DENAR IN PLANIRANI STROŠKI:
Plačevanje s kreditnimi karticami ali dvigovanje denarja na bankomatih v Jemnu ni možno. Redko kje je možno plačevanje z evri. Po večini sprejemajo le ameriške dolarje (USD), zato imejte s seboj zadosti gotovine v USD.
Kartico s seboj vzemite za dan, ki ga boste preživeli v Omanu.
Povprečno znašajo stroški za to potovanje 100 USD na osebo (hrana v Omanu, pijača in drobni izdatki).