POTOVANJE PO MALEZIJI:
Aktivnost potovanja: srednja. Pohodi so fizično lahko naporni, saj gre za veliko stopnjo vlažnosti v zraku in relativno visoke temperature. Razdalje in višinske razlike niso velike. Gre za pogosta ustavljanja in predvsem za uživanje v pokrajini. Nekoliko naporni so lahko tudi ogledi mest, kjer je malo več pešačenja. Dodatnim naporom in hitrejši utrujenosti prispeva visoka relativna vlaga v zraku, predvsem tistim, nevajenim tropov.
Prevozi: preprosti kombiji/avtobusi za skupino bodo dovolj udobni za daljša potovanja. Posebni prevozi so potrebni, če želimo doživeti deželo v pravem pomenu besede (terenska vozila, kajaki, trikolesne rikše …), a vožnje z njimi ne bodo predolge. Čolni so ponavadi leseni, motorizirani z lesenimi sedišči, ampak dovolj udobni za trajanje po programu. Daljše destinacije (do Bornea) premagujemo z notranjimi leti.
DOKUMENTI IN VIZUMI:
Za to potovanje potrebujemo potni list z veljavnostjo še vsaj 6 mesecev na dan vstopa v Malezijo. Dolžnost vsakega potnika je, da nam do časa zagotovi vse prave dokumente in točne podatke.
MALEZIJSKI VIZUM: Slovenski državljani vizuma za vstop v državo (za bivanje do 90 dni) ne potrebujejo.
ZDRAVJE:
Obveznih ali priporočljivih cepljenj za to potovanje ni. Če jemljete kakšna posebna zdravila, jih zadostno količino vzemite s seboj. Več informacij o zdravju dobite na www.zdravinapot.si.
NAMESTITVE:
Hoteli, ki jih uporabljamo na naših potovanjih po Maleziji so 3* (lokalne kategorizacije) tradicionalni, preprosti in čisti, z lastno kopalnico. Preprosti hoteli pomenijo namestitev brez lokalne kategorizacije, vendar z ustrezno higieno in čistočo, nahajajo se znotraj narodnih parkov in z njimi upravlja država. Lahko ste nameščeni v bungalove, a sobe so opremljene z lastno kopalnico.
PREHRANA:
Malezija je prava kulinarična svetovna pustolovščina. Vabi na raziskovanje umetelnih mešanic različnih svetovno znanih kuhinj, lahko pa je samostojna (malajska, kitajska, indijska,…). Če vas mika kulinarično eksperimentiranje, potem recite Maleziji DA. Če iščete dieto, potem to ni dežela za vas. Zajtrku se reče ‘obrok pod drevesom’ in se praviloma prične z nasi lemak (riž, mesna ali zelenjavna omaka, jajček) ali roti chanai (masleni nevzhajan kruh z omako), zraven prija mlečni čaj umazano roza barve, instant kava ali sveži sadni sok. Kosilo je paša za oči in izbor je velik, prav tako večerja. Naj se vam ne bo težko usesti na plastične stole za plastične mize ali na klopce v parku s škatlico polno lokalnih dobrot. Za vegetarijance je izbira lahko precej omejena, ostali pa boste našli ribe in morske sadeže, meso (tudi svinjino), riž, rezance, juhe, zelenjavo in tropsko sadje. Pregrešno dobre sladice vabijo na vsakem koraku. Sambal (pikantna začimbna mešanica/omaka) dodaja piko na I umami okusu. Hrana je ostro začinjena, vendar se dobi tudi blažje različice.
Pijača je raznolika, alkoholna in brezalkoholna se dobi povsod.
OBLAČILA IN OBUTEV:
Malezija je muslimanska dežela. Izven večjih krajev je še precej tradicionalna. Oblačila naj bodo udobna, ohlapna in primerna za vroče vreme z visoko vlago. Obutev naj bo predvsem udobna. Za pohajkovanja po mestih in podeželju vam bodo prav prišli športni sandali, za sprehode in pohode pa priporočamo nepremočljive pohodne čevlje.
VREME:
Podnebje v obdobju potovanja je optimalno. Podnebje v Maleziji je tropsko, padavine so praviloma enako razporejene skozi leto in temperature prav tako konstantne med 25-33°C. Relativna vlaga v zraku je konstantno nad 80% in se tik pred monsunom lahko zviša tudi preko 90%. Največ neprijetnosti (močni nalivi, orkanski vetrovi, poplave,…) z vremensko situacijo povzroči severovzhodni monsun, ki odda obilico padavin med oktobrom in februarjem, in lahko na Borneu traja vse do aprila.
Več informacij o vremenu v Maleziji dobite na www.wunderground.com.
ELEKTRIČNA NAPETOST IN INTERNET:
Električna napetost v Maleziji je 240 V. Vtičnice so tip G, enake angleškim. Priporočamo adapter. Internet je na voljo v mestih in hotelih.
SKUPINA IN EKIPA:
Velikost skupine je med 7 in 15 oseb. Ekipo na potovanju sestavljajo slovenski vodja poti. lokalni vodniki in vozniki.
PREDVIDENI STROŠKI NA POTI:
Povprečno 250 EUR na osebo na potovanje (pijača, hrana in drobni izdatki). Napitnine in doplačila niso vštete v ta znesek.